Anasayfa / Sağlık Herşey! / Akne Rozasea (Gül Hastalığı) Tedavisi

Akne Rozasea (Gül Hastalığı) Tedavisi

Rozacsea (gül hastalığı) yüzde kızarıklık ve şişme ile kendini gösteren belirgin bir deri rahatsızlığıdır. Genellikle yetişkin aknesi olarak tanınır. Yüz bölgesinin orta bölümünde başlayıp, yanaklar, alın, çene ve burnun etrafında kızarıklık meydana gelir.

İlerleyen şamalarında kulaklar, sırt bölgesi ve göğüs kafesini de etkileyebilir. Rahatsızlığın ileri ki aşamalarında minik kılcal damarların genişlemeleri ve derinin üzerinde küçük kırmızı kabartılar oluşur. Bu kabarcıklarla beraber aknedeki siyah noktalar gözlenmez.

Hastalığın ilk evrelerin de kabarcıklar kendiliğinden iyileşip tekrar görülebilir. Ancak derinin rengi doğal görünümüne dönmüyorsa ve sivilceye benzeyen kızarıklıklar ve kılcal damarlarda genişlemeler oluşmuş ise kesinlikle bir cildiye uzmanına muayene olmanız gerekir.

Bu hastalık çok az da olsa kendiliğinden gerileyebilir. Ayrıca, genellikle yıllarca sürebilir, tedavi edilmezse hastalık ilerleyerek ağırlaşır.

Gül Hastalığının Tedavisi:

Bu hastalığı yaşayan çoğu kişi rozaseayı bilmediği için hastalığı erken evrede fark edemez. Bu hastalığın tedavisin de ilk adım hastalığa teşhis koymaktır.

Cildiye uzmanları tarafından gül hastalığı olan hastaya kişiye göre değişen tedaviler uygulamaktadırlar.

Bu kombine tedavi yöntemleri ile rosaceanın ilerlemesi, bazen de yinelemesi durdurulmaktadır. Cildiye doktorunuz tarafından hastalığınızın duruma göre jel veya kremler yazılabilir.

İlk haftalar da daha hafif bir düzelme, daha çok düzelme ise 2. aydan sonra görülmeye başalar. Ağız yoluyla kullanılan antibiyotikler daha çabuk bir iyileşmeye neden olur.

Kortizon içeren kremler hastalıkta ki kızarıklığı hafifletebilir. Bunun yanı sıra bu kortizonlu kremlerin iki haftadan uzun kullanılmaları sakıncalıdır.

Bütün bu tedavileri mutlaka dermatoloji uzmanının kontrolünde uygulamanız gerekir. Uzun süre önce oluşmuş kalıcı damar genişlemeleri için ise laser tedavisi gerekebilir.

Bu hastalık esnasında deriyi tahriş edebilecek etkenlerden kaçınmak gerekir. Hemen hemen herkesin günlük yaşamda kullandığı sabunlar, nemlendirici kremler ve güneş koruyucuları alkolsüz olmalıdır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

En İyi Parazit İlacı Hangisi Bağırsak Kurdu (Tenya )

Kontil nedir ve hangi amaçla kullanılır? Kontil çiğneme tableti, 725 mg. piramtel pamoat içeren bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir