Anasayfa / Anne & Bebek / Anne Sütünü Arttıran Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Faydalı Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünün Önemi
İlk altı aylık süreç içerisinde bebeklerin ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini tek başına karşılama özelliği bulunan anne sütü; bebeği hastalıklara karşı koruyor, bebeklerin daha zeki olmalarına olanak tanıyor.

Anne sütünün yetersiz olması ise bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor hatta anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölüm oranı kat ve kat artıyor.

Peki, anne sütünü hangi yiyecekler arttırıyor?

• Anne sütünü arttıran en önemli besin öğesinin ‘Su’ olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de tüm annelerin özellikle ilk 6 aylık zaman dilimi içerisinde günde en az 2 litre su içmeleri gerekiyor.

• Kalsiyum açısından oldukça zengin olan süt, yoğurt ve peynirin her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Özellikle gece yatmadan önce içilen 1 bardak süt; annede süt salınımını arttırıyor.

• Doğumdan sonra ilk 3 haftalık süreçte tüketilen sebze ve meyvelerin gaz yapıcı özelliği bulunduğu için tüm annelerin sebzeleri çiğ olarak tüketmemesi ve iyice pişirmesi bu noktada oldukça önem arz ediyor.

Brokoli, lahana, karnabahar, kereviz ve enginar gibi sebzeler ise en çok gaz yapan sebzeler arasında bulunuyor.

Bu sebzeler yerine ilk 3 haftalık süreçte gaz oluşumuna neden olmayan bamya, ıspanak, börülce vb. sebzeleri tüketebilirsiniz.

• Oldukça iyi bir demir kaynağı olan yulaf; sütün süt kanallarındaki ilerleyişini hızlandırıyor; annenin demir ihtiyacını da karşılıyor.

• Süt üretimini arttıran fitoöstrojen isimli kimyasal içeren havuç; anne adayının emzirme döneminde artan beta karoten ihtiyacına cevap veriyor.

• Süt salınımını arttıran ve anne sütünün kalitesini arttırıcı özelliği bulunan bir diğer besin maddesi ise arpa. İçerisinde arpa bulunan içecekler tüketerek; sütünüzün verimliliğinin ve besleyiciliğinin artmasını sağlayabilirsiniz.

• Yüksek miktarda kalsiyum içeren susam; süt miktarını artırıcı bir görev üstleniyor. Salatalarınıza birkaç çay kaşığı susam ekleyerek; susamın bu özelliğinden yararlanabilirsiniz.

• Annenin dışarıdan alması gereken yağları içeren ceviz, fındık ve badem; süt miktarını ve kalitesini önemli derecede arttırıyor.

• Son olarak kuru hurma, kuru incir ve kabak çekirdeğini ara öğünlerinizde tüketerek; süt salınımınızı arttırabilir; bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir