Anasayfa / Güzelleşelim / El & Ayak Bakımı / Ayak Tırnağı Neden Kalınlaşır ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak Tırnağı Neden Kalınlaşır ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak Tırnağı Neden Kalınlaşır?
Ayakların estetik görüntüsünün bozulmasına neden olan, aynı zamanda ayak sağlığının ciddi anlamda bozulduğunu da gösteren ayak tırnağı kalınlaşması; mantar enfeksiyonu, dar ayakkabı giymek vb. faktörler sonucunda ortaya çıkabiliyor.

Ayakların aşırı derecede terlemesi, hijyenik olmayan aletlerle yapılan pedikür, çıplak ayakla toprağa basmak da ayak tırnağı kalınlaşmasının diğer nedenleri arasında bulunuyor.

Ayak Tırnağı Kalınlaşmasının En Önemli Nedenlerini Aşağıdaki Gibi Sınıflandırabiliriz:

• Tırnak mantarı

Deri mantarının tırnağa bulaşması ile ortaya çıkan tırnak mantarı; ayak tırnağı kalınlaşmasının yanı sıra tırnakta renk kaybı, sararma ve kötü kokuya da sebep oluyor.

Bu durumda tırnakta kepeksi bir görünüm de oluşuyor. Tırnak mantarı ileri bir boyuta ulaştığında ise tırnağın yapısı bozuluyor, tırnak üzerinde çizgiler beliriyor ve tırnak kalınlaşıyor.

• Yanlış Ayakkabı Seçimi

Ayağa küçük gelen ayakkabıların giyilmesi, ayak üzerinde baskı oluşturarak, tırnakların darbe almasına zemin hazırlıyor.

Özellikle likralı çorapların tırnağa yaptığı baskılar sonrasında tırnak kalınlaşması da kaçınılmaz oluyor.

• Sedef

Önemli cilt rahatsızlıkları arasında bulunan sedef; tırnak yatağında ve tırnak etrafındaki dokularda görüldüğünde tırnak kalınlaşmasını beraberinde getiriyor.

Kanser, egzama, eklem iltihabı gibi hastalıklar da ayak tırnağı kalınlaşmasını hızlandırabiliyor.

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Tedavisi:

• Tırnak Mantarı Tedavisi

Lazer tedaviler, ağız yolu ile alınan ilaçlar ve kremsi yapısı bulunan mantar önleyiciler; tırnak mantarı tedavisinde tercih edilen en önemli yöntemler.

Özellikle başarı oranı %90’ları bulan lazer tedavi ile ağrısız bir şekilde tırnak mantarından sonsuza dek kurtulmak mümkün olabiliyor.

• Evde Deneyebileceğiniz Tedavi Yöntemleri:

• Sirke: Su dolu bir leğene 4-5 kaşık sirke damlatarak ve ayaklarınızı 20 dakika boyunca bu suda bekleterek; tırnaklarınızın yumuşamasını bekleyin.

Ardından tırnaklarınızın üst tabakasını törpü yardımıyla yavaşça sıyırın.

• Çay Ağacı Yağı

Deri enfeksiyonları ve mantar hastalıkları tedavisinde oldukça etkili olan çay ağacı yağından da yararlanabilirsiniz.

Bunun için birkaç damla zeytinyağını bir çay kaşığı çay ağacı yağı ile karıştırın. Bir pamuk yardımıyla kalınlaşan tırnağınıza bu karışımı iyice yedirerek, sürün.10 dakika bekledikten sonra diş fırçası yardımıyla tırnağınızı nazik hareketlerle fırçalayın.

Bu işlemi günde 2-3 kez tekrar ederek; gözle görülür bir sonuç elde edebilirsiniz.

Yazar: Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir