Anasayfa / Yaşama Dair / Pratik Bilgiler / Balığı Temizlemeden Saklamak

Balığı Temizlemeden Saklamak

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde balık, önemli bir yiyecek. Her mevsimde, farklı balıkları bulmak mümkündür.

Peki, bu balıkları derin dondurucuda saklarken, nelere dikkat etmek lazım? Balık buzdolabında tazeliğini ne kadar korur? Balığı temizlemeden saklamanın bir zararı var mı? Bu soruların yanıtlarına bir göz atalım:

 Balığı Temizlemeden Saklamanın Zararı Var mı?

Balık diğer besin maddelerine göre biraz daha hızlı bozulan bir üründür. Bu nedenle balığı aldıktan sonra ilk bir gün içerisinde pişirmeyi düşünüyorsanız, buzluğa koymadan bekletebilirsiniz.

Fakat bu durumda mutlaka içini temizlemek gerekir. Çünkü içi temizlenmeyen balık, daha çabuk bozulur.

Dondurucuya koymayı düşünüyorsanız, bu durumda içi temizlenmeden de koyabilirsiniz.

Fakat yine de temizlenerek ve deniz suyundan arındırılarak saklanan balığın, tazeliğini daha uzun koruyacağını unutmayın.

Söz konusu tatlı su balıkları veya daha büyük boydaki balılar ise bunların, temizlenerek saklanması şarttır.

Tatlı su balıkları, diğer balıklardan daha çabuk bozulurlar. Onları yıkayıp, içlerini iyice temizledikten sonra, üzerine bir miktar tuz serperek saklamakta fayda var.

 Hangi Balık Nasıl Saklanır?

Hamsi, istavrit gibi küçük balıkları temizledikten sonra, dondurucuya koymak yeterlidir. Fakat büyük ve derisi pullu olan balıkları, daha detaylı temizlemek gerekiyor.

Hatta bu tür balıkların derisini tamamen temizleyerek saklayabilirsiniz. Balığın derisi çok inceyse ve ayırmak mümkün olmuyorsa, pullarını bir bıçağın yardımı ile pulların tersine doğru sürerek temizlemek faydalı olur.

Bu işlemi yaptıktan sonra balık büyükse, küçük parçalara ayırarak ve hatta üzerine defneyaprağı biberiye koyarak buzlukta saklayabilirsiniz.

Balıkları saklarken üzerine çeşitli bitkileri koymak, kokusunu azaltacaktır.

Pişirme sırasında da bu güzel kokulu bitkilerin kokusu balığa sinmiş olacağından, daha farklı bir sunum yaratmanız mümkün.

Balıkları pişirirken, buzu çözüldükten hemen sonra pişirmeyi unutmayın.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir