Anasayfa / Anne & Bebek / Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur? Hangi Yöntem Kullanılır?

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belli Olur? Hangi Yöntem Kullanılır?

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Bebeğinin gelmesini heyecanla bekleyenlerin merak ettikleri ilk sorulardan biri “bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?” sorusudur.

Bilimsel olarak bebeğin anne rahmine düşmesinden itibaren 13 haftalık bir süre içerisinde bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür.

Bebeğin hareketli ve başka etmenlerin göz önünde bulundurulmasıyla birlikte bebek bazen 13 haftaya erişilse de cinsiyetini göstermeyebilir.

Bu durumda ise bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi noktasında en kesin süre 16 ve 17. Haftalar olarak belirginlik kazanır.

Cinsiyet İçin Renkli Ultrason

Bebeklerin cinsiyetini öğrenmek için kullanılan makine ultrasondur. Gebe bayanın açık karın bölgesine sürülen bir jel yardımıyla ultrason makinasının ekranından bebek izlenir.

Sağlık kontrolü, hareketleri izlenebilirken bu makinanın en büyük işlevi ise cinsiyet öğrenmeye yardımcıdır.

İlerleyen zamanla beraber bu makinalarda gelişme göstererek şu an üç dört boyutlu gösterimler, bebeklerin renkli ultrason çıktıları alabilmek mümkündür.

Bebeklerin cinsiyetini öğrenirken eski ultrason makinalarında belirgin olmayan detaylar renkli ultrason makinaları ile daha nettir.

Cinsiyet tespiti için daha kesin sonuçludur. Gerekli haftalık gelişimini sağlayan bebeklerin cinsiyetleri bu şekilde rahatlıkla öğrenilebilir.

Kalp atışı testi

Anne karnındaki bebeğin kalp atışı anneye inanılmaz derecede rahatlık vermektedir. Eskilerin deyimine göre kalp atışı eğer 140’ın üzerindeyse muhtemelen bebek kızdır.

Yüzük Yöntemi

Bilindik en meşhur yöntemlerden birisidir. İlk önce yüzüğe bir ip bağlanır ve sırt üstü yere uzanılır. Ardından bir başkası bu ipi tutarak göbeğinizin üzerine sarkıtır. Eğer yüzük ileri geri hareket ediyorsa erkek bebek geliyor demektir. Yüzüğün daire çizerek hareket etmesi ise kız bebeğe işarettir.

Mide bulantısı İpucu

İlk 3 aylık dönem içerisinde özellikle sabahları aşırı derecede kusma meydana geliyorsa kız bebek annesi olacaksınız. Aksi ise erkek bebek olacağına işarettir!

Karbonat testi

Bir nevi idrar testi gibidir! 2 yada 3 yemek kaşığı karbonatı bir kap içerisine ekleyin ve üzerine az miktar idrarınızdan koyun.  Kabarcıklar çok fazlaysa erkek, az çıkıyorsa kız çocuğunuz olacağı büyük olasılıktır.

Sivilceler fazlaysa

Gebelik kadınların cildine inanılmaz derecede etki etmektedir.  Hamilelik döneminde cildinizde çok fazla sivilce meydana geldiyse kız bebek, aksi ise yani cildiniz pürüzsüz ve sivilcesizse erkek bebek olma ihtimali bir hayli yüksektir.

Soğuk ayak testi

Hamilelik boyunca eğer ayağınız soğuksa erkek çocuk geliyor demektir. Ayaklar  haddinden fazla sıcaksa yani soğuk değilse kız çocuğu geliyor demektir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir