Anasayfa / Dekor / Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bilinmesi gerekenler

Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? Bilinmesi gerekenler

Bebek Yatağı Seçimi
Bebek yatakları seçimi bebekler için seçimi en zor eşyalardan bir tanesidir. Bu seçimi yaparken ebeveynler oldukça özenli davranmak zorundadır.

Bebeğin yatağında kullanılan süngerden nevresim takımına kadar kullanılmış olan her eşyanın bebeğe uyumlu olması gerekmektedir.

Özellikle cildine temas edebilecek olan eşyaların kesinlikle pamuklu kumaşlardan yapılmış olması gerekmektedir.

Bebek Yatağı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

– Yatağın seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi yatağın üst kısımlarında sallanan oyuncaklardır.

–  Bazı yataklarda bu şekilde süslemeler bulunmaktadır. Ancak bu kısmın yeterince sağlam ve dayanıklı olması gerekmektedir.

–  Aksi halde bebeğin üzerine düşebilir ben bebeğe zarar verebilir. Benzer şekilde sallanırken bebeği huzursuz edip korkutabilir.

– Dikkat gereken durumlardan bir diğeri de yatağın üzerine serilecek olan nevresim takımıdır.

Bu takımların yapıldığı kumaşlar kesinlikle pamuklu kumaşlardan olmalıdır. Aksi halde naylon içerikli kumaşlar bebeklerin hassas ciltlerini tahriş edebilir ve onlara zarar verebilir.

– Tabi dikkat edilmesi gereken önemli durumlardan bir diğeri de yatağın şekildir. Yatak mümkün olduğunca uzun olmamalıdır. Bebeğin düşmemesi için de parmaklıkların uzun ve sık olması gerekmektedir.

Bebek karyolasının içerisine konulacak şiltenin özellikli olması şarttır!

Karyolanın ağır ve sağlam olması gerekir. Böylelikle bebeğinizin hareketleri ve üzerinde zıplaması karyolanın devrilmesinin önüne geçecektir. Yani yaramaz bebeğimizin atlama ve zıpır hareketlerine karşı yatağın sağlam olması gerekir!

Yatak parmaklıklarının genişliği 2.5 santim ile 6 santim genişliğinde olmalıdır. Bu özellikteki bir bebek yatağında el ve kol sıkışmasının önüne geçmiş olursunuz.

Yatağın sadece parmaklık genişliği değil aynı zamanda yüksekliği çok önemlidir çünkü bebeğiniz büyüdüğü zaman Allah korusun üzerinden atlayabilir. 60 cm yüksekliğinde olması idealdir.  En az 60 cm olmasına özen gösteriniz.

Yatak karyolanın boyuna uygun olmalı, ne çok sert nede çok yumuşak yatak tercih etmeyiniz.

Çiş sızıntılarının önüne geçebilmek adına yatak ile çarşaf arasında alez konulmalıdır. Üstelik alez yatağın temiz kalmasını sağlar.

Karyolanın içerisine bazı anneler yastık koymaktadır. Doktorlar bunun yanlış olduğunu ve bebeğin boğulmasına neden olabileceğini özellikle belirtiyor. O yüzden bebeğin yatağının içerisine kenarlarına sözde koruyucu dediğimiz yastıklardan koymayalım.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Parke Rengi Nasıl Seçilir?

Parke bir evin algısı, düzeni ve genel mimarisinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Eğer ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir