Anasayfa / Anne & Bebek / Bebeklerde Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

Bebeklerde Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

Bebeklerde en çok yaşanan sorunlardan biridir hazımsızlık. Hele birde ilk bebekse anne tecrübesizse neden ağlıyor, nesi var diye kıvranır durur, bir yanda bebek gaz ve hazımsızlıktan dolayı kıvranır ağlar, diğer taraftan anne kıvranır.

Özellikle yeni doğan bebeklerde hazımsızlık daha çok olur, bunun iki sebebi vardır, birincisi anne karnında ve doğum anında oldukça fazla hava yutması sonucunda, diğer sebep ise anne sütü emen bebeklerde, meme ucunu tam kavrayamadığı zamanlarda hava yutmasıdır.

Bunlarla beraber anne gaz yapacak besinler yediğinde, anne sütünden bebeğe geçer.

Eğer bebeğin altı temizse, karnı toksa, ateşi yoksa muhtemelen hastada değilse, tek seçenek kalıyor, gaz sancısı veya hazımsızlık çekiyor demektir.

Bunun için yapılabilecek bir kaç alternatif vardır. Bu alternatifleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Eczanelerde kapsül veya toz halinde anason çayı satılmaktadır, yeni doğanlar için, hazımsızlık varsa anason çayı iyi gelecektir, günde 1 çay bardağı içebilir, biberon kullanılıyorsa biberonla veya çay kaşığı yardımıyla içirilebilir, dikkat edilmesi gereken çayın sıcak olmamasıdır, ılık hatta soğumaya yakın içirmek en doğrusudur.

Anason çayını içirdikten 10 dakika sonra kucağa alınıp yüzüstü göğsünüze yatırıp hafifçe sırtını sıvazlamak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebek biraz büyümüş ve anne sütü dışında ek gıdaya başlandıysa, sindirimi zorlaştıran besinler hazımsızlığa yol açabilir.

Bebeklerde en çok hazımsızlığa neden olan besin inek sütüdür. Bebeğin hazımsızlık çektiğini dışkısından anlayabilirsiniz, sıklığı aynı düzende olur fakat miktarı azdır ve kokuludur, böyle bir durumda 24 saat boyunca bebeğe çaya dayalı bir rejim uygulanmalıdır ve inek sütü kesilmelidir.

Daha sonra sütü azar azar vermek gerekir, gerekirse anne sütüne dönülmelidir. Böylece dışkı normalleşir. Anne sütüyle besleme imkânı yoksa tatlandırılmış sütlere geçilebilir.

Birkaç gün süte biraz un eklemek gerekir, daha sonra süt tozlarına veya doğru oranlarda seyreltilmiş ve şeker eklenmiş inek sütüne geçilebilir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Bebeklerde (Evde) Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük vücudun bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Bu yüzden eğer sık sık öksürük varsa bu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir