Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? (Bitkisel Çözüm)

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? (Bitkisel Çözüm)

Boğaz ağrısı, ağız yoluyla bulaşan çeşitli enfeksiyonlardan kaynaklı olarak meydana gelebileceği gibi çeşitli mevsimsel rahatsızlıklar dolayısıyla da oluşabilir. Boğaz ağrısı gibi rahatsız edici bir ağrıyı dindirebilmek üzere bitkisel yöntemler oldukça faydalıdır.

Boğaz ağrısı tedavi edilmezse bakteriyel enfeksiyona dönüşebilir. Bu sebeple boğaz ağrısına hızlı müdahalede bulunulması gerekmektedir.

Bazı durumlarda alınacak önlemler boğaz ağrısını giderebilmek üzere yetersiz kalır. Bu gibi durumlarda farklı tedavi yöntemlerine başvurulmasında fayda vardır.

Boğaz ağrısının en önemli sebebi kronik faranjittir. Boğaz bölgesini rahatlatacak gargara, pastil gibi lokal tedaviler uygulamanız faydalı olacaktır.

Hastanın yiyeceğine içeceğine dikkat etmesi ve su kullanımını arttırması gerekmektedir. Çok özel durumlarda, ileride bakteriyel problemlerin oluşmaması üzere koruyucu,düşük dozda ilaçlar kullanılabilir.

Bakterilere sebebiyet veren problemin tespit edilmesi durumunda lokal ilaç tedavisi uygulanabilir.

Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm

Soğuk havalarda; hapşırık,öksürük, burun akıntısı gibi birçok rahatsızlık kış aylarında çoğu insanın zor zamanlar yaşamasına sebebiyet verir.

Boğaz ağrılarını hafifletmeye ve boğaz ağrılarını yumuşatmak üzere en etkili ürünler bitki çaylarıdır.

Adaçayında bulunan uçucu bileşenler ağız ve boğaz bölgesine yerleşen enfeksiyonların engellenmesi konusunda sizlere en büyük yardımı sunuyorlar.

1 bardak kaynamış suya 2-3 tutam adaçayı yaprağı eklemeniz durumunda adaçayının yararlı uçucu bileşenlerinden etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Adaçayını günde 3 bardaktan fazla tüketmemeniz tavsiye edilir. Sıcak su içerisinde adaçayı yapraklarının en az 10 dakika beklemesi gerekir.

Boğaz kuruluğu için faydalı olan bitkilerden biri de “Nane”’dir. Nane çayı içerisinde bulunan bileşenler boğaz kuruluğunun giderilmesi açısından idealdir.

Bu sebeple nane çayını boğaz kuruluğu yaşadığınızda kolaylıkla günde 2-3 bardak olmak üzere tüketebilirsiniz.

Nane çayı aynı zamanda bir gece bekletildikten sonra gargara görevinde de kullanılabilir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir