Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Evde Doğal ve Bitkisel Çözümler

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Evde Doğal ve Bitkisel Çözümler

Boğaz ağrısı genellikle bakteriyel bir enfeksiyon sonucu oluşur. Her yaştan insanı etkileyebilen boğaz ağrısı özellikle çocuklarda ve genç erişkinlerde daha yaygındır. Boğaz ağrısına neden olan söz konusu enfeksiyon çok bulaşıcıdır ve kolayca kişiden kişiye geçebilir.

Enfekte olan kişinin öksürmesi ya da hapşırması sonucunda havada asılı kalan virüs ve mikroplar bir diğer kişinin nefes alması ile o kişinin vücuduna girer.

Boğaz ağrısı ile birlikte boğazda iltihap, ağrı ya da acıma hissi oluşabilir. Ayrıca yutmada güçlük, ateş ve öksürük de görülen belirtiler arasındadır. Boğaz ağrısı bazı durumlarda bademciklerden kaynaklanabilir.

Şişlikler ve ağrı mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Boğaz ağrısına neden olan enfeksiyon kontrol altına alınmadığında ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olur. Boğaz ağrısı durumunda ilk olarak doktora gidilmelidir.

1. Sıcak şeyler içmeye özen gösterin

2. Bol C vitamini içeren meyveler tüketin

3. Boğaz kuruluğunu önlemek için bol su için

4. Süt tüketmememe özen gösterin. Çünkü süt mukusun artmasına sebep olacaktır.

5. Günde iki üç kez suyla gargara yapın

6. Pastil kullanın

7. Bulunduğunuz ortamı nemli tutun

Boğaz Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Fesleğen yaprakları: Fesleğen yaprakları kaynar suya eklenir. 5 dakika kadar beklenir ve süzülür. Bu su ile düzenli olarak gargara yapabilirsiniz.

Zerdeçal: Zerdeçal anti bakteriyel, antibiyotik özellikleri ile enfeksiyona neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

Bir bardak sıcak su içerisine biraz şeker ve bir çay kaşığı zerdeçal eklenir. Bir süre dinlendirilir ve süzülerek tüketilir. Günde iki kez tüketebilirsiniz.

Limon Çayı: Kaynar suya biraz limon suyu ve limon kabuğu eklenir. Demlenmesi beklenir ve süzülür ve çay şeklinde tüketilir. İçerisine biraz bal da eklenebilir. Günde 3 kez içebilirsiniz.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir