Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Boğaz Ağrısına iyi gelen bitki çayları nasıl demlenir?
Adaçayı: Anti inflamatuar ve anti mikrobiyal özellikleri nedeniyle boğazda iltihapları azaltıcı etki gösterir. Böylece öksürük ya da boğaz ağrısı sorunlarınız kalmaz.

Üstelik adaçayına birkaç damla limon sıkarak kış için C vitaminli bir çay elde edersiniz.

Hazır satılan poşet çayların yanında dilerseniz bir bardak kaynar suya 2 çay kaşığı kadar adaçayı koyun ce ağzı kapalı olarak 5 dakika demlendirin.

Papatya Çayı: genel olarak sakinleştirici özelliği için kullanılır. Ayrıca iltihap önleyici özelliği olduğu için de boğaz ağrılarına iyi gelir.

Dilerseniz bu çayı bir şişeye koyun ve gün içinde gargara yapın. Ancak işteyken ya da araba kullanacağınız zaman papatya çayı içmeyin.

Bunun için 2 – 3 yemek kaşığı kadar kuru papatyayı yarım litrelik kaynamış suya atın ve 5 dakika ağzı kapalı olarak dinlendirin. Sonra süzüp içebilirsiniz. Dilerseniz bal ve limonla tatlandırabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı: özellikle yazın meyan kökü şerbetiyle kendinize çok güçlü bir besin ve sağlık takviyesi sağlarsınız.

Aynı takviyeyi kışın meyan kökü çayı kullanarak yapabilirsiniz. Üsteli meyan kökü kışın sadece boğaz ağrısı değil, ağız içinde oluşan yaralar, alerji, viral enfeksiyonlar hatta ülsere bile etkili bir çay olacak.

Ayrıca bu çayı içmek istemeseniz bile günde 3 – 4 defa gargara da yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki meyan kökünü aşırı tüketirseniz tansiyonunuz yükselebilir.

Meyan kökünü bir bardak su için 1 çay kaşığı meyan kökü kullanın. Kaynar suya rendelediğiniz ya da küçük kestiğiniz meyan kökü nü atın ve ağzı kapalı olarak 5 dakika demleyin.

Nane ya da tarçınla farklı aromalar verebilirsiniz ya da balla tatlandırabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı: grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Bunun yanında sinüzit ve bronşit ağrılarını hafifletir.

Bu bitkiyi çay olarak kullanabileceğiniz gibi gargara olarak kullanabilir hatta 3 kaşık okaliptüsü kaynar suya atın ve bir örtüyle başınızı ve kabın etrafını sarın.

Sonra çıkan buharı soluyun. Ya da bir bardak kaynar suya 2 çay kaşığı kuru okaliptüs atın ve 10 dakika demlendirin.

 

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir