Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Çam Terebenti Nedir, Çam Terebentinin Esansının Faydaları

Çam Terebenti Nedir, Çam Terebentinin Esansının Faydaları

Çam Terebenti Nedir?
Yeşil çam kozalaklarından ya da bazı ağaçlardan doğal olarak akan jelimsi sıvıdır. Bazı ağaçların çizilmesi yoluyla akıtılan ve yağlı vernik imalatında, yağlı boya üretilmesinde ve yağlı boyanın inceltilmesinde kullanılan, ince, renksiz, kokulu reçinedir.

Çam Terebentinin Faydaları:

Kılcal Damarlara faydaları, çam terebenti kılcal damarları uyarır. Kılcal damar uyarısı vücudun kan dolaşımını düzene sokan bir etkiye sahiptir. Bu şekilde vücut içerisindeki kan dolaşımı sağlıklı bir şekilde devam etmektedir.

Bağışıklığı sistemini güçlendirir, çam terebentini kişiyi, kışın karşılaşılan tüm olumsuz etkilerinden korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kullanan kişiyi hastalıklara karşı korur.

İdrar yolu enfeksiyonlarını düzeltir.

Kilo almayı isteyenler için iştah açan bir özelliği vardır.

Adet döneminden kaynaklanan ağrı ve sızıların geçmesine yardımcı olur.

Doğum yapan annelerin süt verebilmesini kolaylaştırır.

Romatizmal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Diyabet hastaları için düzenli kullanımda şeker oranını denge de tutar.

Vücudun aktivite performansını, dinçlik düzeyini yüksek tutulmasını sağlar.

Çam Terebentin Esansının Faydaları:

Çam terebentin esansının en büyük faydası saçlar üzerindedir. Düzenli ve doğru kullanımıyla birlikte güçlü, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç köklerini onarmaya yardım eden ve beslenmesini sağlayan çam terebentin, saç dökülme sorunu içinde oldukça faydalıdır.

Çam terebentin saç köklerinizi besleyerek, saçlarınızın çok daha hızlı uzamalarına da yardım eder.

Çam terebentin esansının saç üzerinde etkisinden fazla olduğu bölge saç dipleridir. Ayrıca saçlardaki kepeklenmelerin giderilmesinde de çok etkilidir.

Yıpratıcı birçok işlem görmüş ve yüksek ısıya maruz kalmış veya yoğun bir şekilde boya uygulanmış saçlarda en sık görünen sorun koparak dökülmedir.

Çam terebentin güçlü onarıcı etkisinden dolayı bu gibi sorunların oluşmasına engel olurken, koparak dökülmelerin de büyük ölçüde önüne geçilmiş olur.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir