Anasayfa / Güzelleşelim / Cilt Bakımı / Cildimdeki Lekeleri Nasıl Yok Edebilirim?

Cildimdeki Lekeleri Nasıl Yok Edebilirim?

Hepimizin ortak değerlerinden olan cildimiz,aslında en çok bakımı ve özeni isteyen şeyler arasında. Çoğu insanın muzdarip olduğu cilt lekeleri,bazen doğuştan bazen ise çeşitli faktörler sebebi ile oluşuyor.

Güneşe doğrudan maruz kalmak,hamilelik gibi hormonsal değişimler,problemli ve sivilceye meyilli olan bir cilt yapısına sahip olmak,beslenmemize gereken özeni göstermemek ise bu faktörler arasında yer alıyor.

Çoğunlukla tatil aylarında artan bu lekeler bilinenin aksine yalnızca beyaz tenlilerde değil,esmer ve buğday tene sahip kişilerde de bir sorun haline gelebiliyor.

İyi haber ise,aynaya her bakışımızda karşımıza çıkan bu lekeleri geçirmek mümkün! Yazımızın devamında cilt lekelerinden kurtulmak için bazı önerilerde bulunacağız ve işimize yarayacak tarifler vereceğiz. İşte o öneriler ve tarifler;

Cildimdeki Lekeleri Nasıl Yok Edebilirim?

Yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak. Çoğumuzun yaz aylarında kullandığı güneş kremlerini,aslında yaz kış farketmeksizin kullanmamız gerekiyor. Bu nedenle alacağımız ürünün kalitesi ve içeriği de oldukça önemli.

Düzenli olarak cildinize peeling yapmak,cildinizin ölü derilerden arınmasını sağlayacaktır.

Ölü derilerden arınan cildiniz kendini yenileyecek ve lekeleriniz azalacaktır. Evde kullanacağınız az miktarda bir toz şeker de cildiniz için iyi bir peeling görevi görecektir.

Beyazlatıcı içeriğe sahip kozmetik ürünler. Bu ürünler içerisinde bulunan maddeler sayesinde cilt tonunu açmaktadır,dolayısıyla lekelerinizin rengi de açılacaktır.

Kimyasal peeling. Çeşitli kimyasallar yardımı ile,cildin en üst tabakasını soyarak alttan yeni ve sağlıklı deri getirme yöntemidir.

Bu yöntemi deneyen bir çok kişi,lekelerinin büyük ölçüde azaldığını hatta tamamen geçtiğini söylemektedir.

Lazer uygulaması. Etkisi açısından kimyasal peelinge benzeyen bu yöntem de lekelerinizi geçirmeniz için bir seçenek.

C vitamini lekeleriniz için renk açıcı bir göreve sahiptir. İsterseniz ağız yolu ile alabileceğiniz bu desteği,bir adet limonda da bulmanız mümkün.

Günde bir kere lekelerin bulunduğu bölgeye limon suyu sürmeniz,zaman içerisinde lekelerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Ancak çok hassas bir cilde sahipseniz,bir tatlı kaşığı limon suyuna bir tatlı kaşığı su koyarak da uygulayabilirsiniz.

Pirinç maskesi. Öğütülerek toz hale getirilen pirince,macun kıvamına gelene kadar süt veya su koyarak bu maskeyi hazırlayabilirsiniz.

Hazırladığınız bu maskeyi kuruyana kadar cildinizde beklettikten son ılık su yardımıyla yıkayın.

Ciltte renk açıcı özelliğe sahip olduğu söylenen bu maskeyi,düzenli olarak kullanmanız durumunda lekelerinizin rengi açılacak hatta tamamen geçecektir.

Çok uzun zamandır aynı zamanda tedavi için kullanılan bal,lekelerinize oldukça iyi gelecek bir diğer çözümdür.

Cildinize sürerek yirmi dakika sonra yıkayacağınız bal sayesinde,hem lekeleriniz azalacak hem de cildiniz yumuşacık olacaktır.

Elma sirkesi. Elma sirkesi,limon gibi içerisinde asit bulunan bir üründür. İçerisinde ki asit ile renk açıcı bir etkiye sahip olan elma sirkesini,lekelerinizin üzerine bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz.

Limonda olduğu gibi,eğer hassas bir cilde sahipseniz sulandırarak kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Bezelye Maskesi ve Faydaları

Bezelye maskesi cilde canlı ve genç bir görünüm verir. Özellikle hanımlar tarafından oldukça yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir