Anasayfa / Anne & Bebek / Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapmak Gerekir?

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer? Ne Yapmak Gerekir?

Çocuklarda Ateş Kaç Gün Sürer?
İnsanlar zamanı gelince evlenmekte ve bir yuva kurmaktadır. Bu yuvaların meyvesi ise çocuklardır. Bu çocukların dünyaya gelmesinden sonra ebeveynlerin sorumlulukları artmakta ve daha dikkatli bir şekilde davranış içinde olmaları gerekmektedir.

Bebeklerin başına gelebilecek en önemli sağlık sorunlarından başında ateştir.

Çocuklarda Ateş ( 2-3 gün sürmektedir Sebebi ise viral enfeksiyondur)

İnsanların bildiği gibi ateş vücutta olan ısı yükselmesidir. Bebeklerin yılın çeşitli zamanlarında ateşinin artması gayet normaldir.

Bu ateşin artmasındaki en önemli sebep ise mevsimsel değişiklikler ve buna dayalı olarak ısı değişimlerinden kaynaklı sağlık sorunlarıdır.

Ateşin Düşürülmesi için;

Bebeklerde yüksek ateş sonrasında ilk olarak giysilerini çıkartmak gerekmektedir. Daha sonra ateş düşürücü ilaç vermek, bol sıvı takviyesi yapmak, ortam sıcaklığını 22 derece civarına indirmek gerekmektedir.

Bundan sonra düşmeyen ateş sonrasında ılık su ile banyo yaptırmak buna bir çözüm olabilmektedir.

Ateşin Sebepleri

Çocuklarda ve bebeklerde ateşin çıkmasının ana kaynağı sağlık problemlerinin ısı artışı olarak ortaya çıkmasıdır.

Bu ısı artışlarının sebebi soğuk algınlığı, mevsimsel olarak ısının ani yükselmesi veya azalması gibi sebepler bulunmaktadır.

Çocuklarda ısı değerleri koltukaltı için 36.537 derece, makattan yapılan ölçümlerde 38, ağızdan yapılan kontrollerde ise 37,5 normal olarak karşılanmaktadır.

Bunun üzeri yüksek ateş olarak kabul edilir. Bu ateşler genelde günlük olarak ortaya çıkmakta ve hemen tedavi yoluna başvurularak indirilmektedir.

Ateşli hastayı değerlendirirken asıl önemli olan hastanın genel durumu ve eşlik eden şikayet veya bulguların olup olmamasıdır.

Sadece ateş yüksekliği enfeksiyonun kesin göstergesi olarak kabul edilmesi yanlış olabilir ve bizlere gereksiz yere ilaç kullanımına yönlendirebilir. Bu yüzden ateş öncesi dönemi hakkında mutlaka doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Ateş ve enfeksiyon belirtileri şunlardır. Bu tip durumlarda doktorunuza danışınız.

İştahsızlık ve halsizlik

Baş ağrısı ve baş dönmesi

Titreme ve uyuklama

Karın ağrısı ve ishal

Kusma

Burun tıkanıklığı ve genizde akıntı

Ağız kokusu ( Özellikle sabahları)

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir