Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Çörek Otu Saça Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir, Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Çörek Otu Saça Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir, Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Saçlarımız hayatımızın yoğun temposundan,stresten,mevsim değişiminden veya genetik özelliklerimizden etkilenerek bazı sorunlar yaşar. Kepek problemi,saç dökülmesi,saçlarda beyazlama bu sorunlardan bazılarıdır. Yeme içme düzenimiz de saçlarımızın sağlığı için oldukça önemlidir.

Sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli adımlarından biri günlük olarak yeteri miktarda su tüketmektir. Su tüketimi haricinde,bazı besinlerin kullanımı ise saçlarımıza güzellik katar.

Bu besinlerden biri de çörek otu. Yemeklerde kullabileceğimiz çörek otunun aynı zamanda yağını kullanarak da saçlarımızı ödüllendirebiliriz.

Yağlar; vüducumuz,cildimiz hatta saçlarımız için oldukça besleyici ve faydalıdır. Gün geçtikçe kullanımı artan ve doğallığı sayesinde çoğu insanın güvenini kazanan bu yağlardan biri olan çörek otu yağı,saçlarımız için şifa kaynağı olabiliyor.

Saç dökülmesine iyi geldiği ve yeni saç oluşumuna etki ettiği ise kulaktan kulağa dolanan bilgiler arasında.

Çörek otu yağı,saça tek başına sürülebileceği gibi bazı kürler halinde de sürülebiliyor. Düzenli olarak kullandığınızda etkisini göreceğiniz bu kürlerden bazıları;

1. Bir tatlı kaşığı çörek otu yağının içine,bir çorba kaşığı zeytinyağı eklenir. Saç diplerine masaj yaparak uyguladıktan sonra,bir ila dört saat arası saçınızda bekletiniz. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

2. Demlenmiş ıhlamur ve çam terebentin esansının içine çörek otu katarak hazırlayacağınız karışımı aynı şekilde saç diplerine ve uçlarına masaj yaparak uygulayın. En fazla yarım saat beklettikten sonra durulayın.

3. Bir kaba koyacağınız bir yemek kaşığı çörek otu yağının içine,bir yemek kaşığı susam yağı,bir yemek kaşığı ceviz yağı ekleyin.

İçine isteğinize bağlı olarak eczanelerden temin edebileceğiniz bir kapsül e vitamini ekleyebilirsiniz. En fazla bir saat saçınızda beklettikten sonra durulayın.

Çörek Otunun Faydaları

• Saç dökülmesini azaltır,yeni saç oluşumunu arttırır

• Saç uçlarında ki kırıkları onarır ve saçların güçlenmesini sağlar

• Kepek gibi saç derisi problemlerine iyi gelir

• Kan şekerini düşürür

• Bronşit ve astıma faydası olduğu söylenmektedir

• Nezle ve öksürüğe iyi gelir

• Mide ve bağırsak sorunları için kullanılır

• İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir

• İltihap önleyici özelliği vardır

• Varislere iyi gelir

• Hemoroit ve ishal tedavisinde kullanılır

Çörek Otu Saç Dökülmesine İyi Gelir Mi?

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar sonucunda saç dökülmesinin sebeplerinden birinin,saçlarda meydana gelen yağlanma olduğu söyleniyor.

Çörek otu,saçlarda ki yağlanmaya sebep olan bazı hormonlara etki ediyor. Çörek otu kullanan insanların çoğu saç dökülmelerinin azaldığını söylüyor.

Hatta bazı kullanıcılar saç oluşumlarının arttığını ve saçlarının güçlendiğini de belirtiyor.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir