Anasayfa / Şifalı Bitkiler / El Çatlaması Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümü Nedir?

El Çatlaması Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümü Nedir?

Cinsiyet farketmeksizin her yaştan insanının sorunu haline gelebilen el çatlamasının,en sık sebeplerinden biri mevsimsel değişikliklerdir. Özellikle kışın,aşırı soğuğun sebep olduğu el çatlamaları görülebilir

Kış soğuğunun ardından içinde kimyasal maddeler barındıran ürünler kullanmak,yazın doğrudan güneş ile temas etmek veya suyla çok fazla haşır neşir olmak da el çatlamalarına sebep olmaktadır.

Ellerimizin bakıma ve neme ihtiyaç duyduğunu belirten bu çatlamaları bazı önlemler alarak en aza indirebilirsiniz. Bu önlemler arasından şunları sayabililiriz;

Temizlik yaparken veya bulaşık yıkarken ellerinizi detarjanda bulunan kimyasal maddelerden korumak

Kozmetik ürün seçimi yaparken içinde bulunan maddelere göre satın almak

El yıkama amaçlı kullanılan sabunlarda nemlendirici etkisi olanları kullanmak

Günlük içilen su miktarını arttırmak

Sigara ve alkol gibi cilde zararı bulunan etkenlerden uzak durmak

Tüm bu önlemlere rağmen ellerinizde meydana gelen çatlaklarda bir azalma olmuyor ise,bazı kremler ve evde yapacağınız tarifler ile daha sağlıklı ellere sahip olabilirsiniz.

El çatlaması,cildimizde bulunan nemin kaybolması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle kullanacağınız kremlerin veya hazırlayacağınız tariflerin nemlendirici özelliği bulunan bir içeriğe sahip olması gerekiyor.

Bu nedenle el bakımınızda büyük yer edecek şeylerden biri ise çeşitli yağlar ve doğal içerikler kullanmak. Bu içeriklere ve tariflere hep birlikte göz atalım.

1. Zeytinyağı! Cilde olan faydalarını saymakla biteremeyeceğimiz zeytinyağı,ellerinizde meydana gelen çatlaklara oldukça iyi gelecektir.

Uyumadan önce ellerinize iyice yedirerek uygulayabileceğiniz zeytinyağı sayesinde,sabah yumuşacık eller ile uyanacaksınız.

2. Çay ağacı yağı. Sivilce izleri ve yanık tedavisi gibi bir çok alanda kullanılan çay ağacı yağı,çatlayan elleriniz için oldukça iyi bir bakım sağlayacaktır.

Gün içinde uygun bir zamanınızda süreceğiniz çay ağacı yağı ile ellerinize nemini yeniden kazandırabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa,doğrudan uygulamak yerine seyrelterek uygulamanız tavsiye edilmektedir.

3. Vazelin. Yağ gibi bir yapıya sahip olan ve iyileştirici gücü olduğuna inanılan Vazelini,aynı şekilde yatmadan önce kullanabilirsiniz.

4. Az bir miktar balı bir cezve yardımı ile erittikten sonra içerisine 1 yemek kaşığı gliserin,1 yemek kaşığı badem yağı ve 2 yemek kaşığı susam yağı ekleyin.

Kavonoz içerisinde de saklayabileceğiniz bu kremi günde bir kere ellerinize dairesel hareketler ile uygulayın. Bu karışım kısa bir süre içerisinde pamuk gibi ellere sahip olmanızı sağlayacak.

5. 3 yemek kaşığı badem yağı ve 4 yemek kaşığı kakao yağının içerisine,4-5 yemek kaşığı salatalık suyu ekleyin.

İyice karıştırdığınızda krem haline gelecek olan bu tarifi,en fazla on dakika buzlukta beklettikten sonra ellerinize uygulayın. Aynı şekilde en fazla on dakika beklettikten sonra ellerinizi yıkayın.

Yukarıda bahsettiğimiz şeyler ve tarifler ile sizde ellerinizde ki çatlamaları iyileştirebilir,pürüzsüz ve yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz.

Ancak çoğu bakım ürününde de olduğu gibi,maksimum bir fayda sağlamak için düzenli olarak kullanmanız gerekiyor.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir