Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Elma Sirkesi Diş Beyazlatır mı? İşte Cevabı

Elma Sirkesi Diş Beyazlatır mı? İşte Cevabı

Bilinen en iyi diş beyazlatıcılar arasında sayılan elma sirkesi, dişlerde karbonat ile aynı etkiyi göstererek diş plaklarının çözülmesini sağlar. Elma sirkesinin diş beyazlatmaktaki etkisi bilimsel olarak da kanıtlandığından, güvenle kullanılabilmektedir.

Dişlerdeki sararmalar pek çok insanın şikayet ettiği konular arasındadır. Bembeyaz dişlerin görünüm açısından öneminin büyük olması nedeniyle diş beyazlatmak amacıyla çeşitli tedavi yöntemlerin uygulandığına rastlanabiliyor.

Elma sirkesi gibi doğal çözümler ise, hem maliyetsiz hem de sağlık üzerinde olumsuz etki yaratmaması nedeniyle güvenle yararlanabilecek yöntemlerdir.

Elma sirkesi, dişler üzerinde oluşan plak tabakasını çözücü etki göstererek sararmaların azalmasını sağladığı gibi, diş eti çekilmesi gibi sorunların çözümünde de etkili olmaktadır.

Diş beyazlatmada elma sirkesinin nasıl kullanılacağı konusunda farklı tariflerle karşılaşmak mümkündür. Bunlardan birkaçına değinmek gerekirse;

Bir tatlı kaşığı karbonat, çeyrek çay kaşığı tuz ile karıştırılır ve içine çeyrek çay kaşığı kadar elma sirkesi ilave edilerek macun haline getirilir. Diş fırçası üzerine bu karışımdan bir miktar alınarak dişler fırçalanır.

Diş beyazlatmakta son derece etkili olan bu formül, birkaç günlük kullanımla bile etkisini gösterecektir.

Elma sirkesinin kokusundan hoşlanmayanlar için karışımın içine çeşitli meyve aromalarının da eklenmesi söz konusu olabilir.

Diş eti iltihaplanması, çekilmesi gibi sorunların önlenmesi için; 1 çay kaşığı elma sirkesi bir bardak suya karıştırılır ve ağız bu karışım ile çalkalanır.

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez bu karışımla gargara yapılması halinde dişetlerindeki sorunların iyileştiği görüleceği gibi, olası sorunlar da önlenebilmektedir.

Elma sirkesi, dişler üzerinde olduğu gibi genel sağlık üzerinde de pek çok olumlu etkiye sahiptir.

Ancak yoğun bir şekilde sitrik asit içermesi nedeniyle su ile seyreltilerek kullanılması gereklidir.

Aksi halde, yemek borusuna ve hücrelere zarar verebileceği gibi aşırı kullanımlarda dişler üzerinde de ters etki gösterebilir.

Elma sirkesi, direkt kullanımı halinde içeriğindeki asit nedeniyle potasyum vücuttaki potasyum ve kemiklerdeki mineral seviyesinin düşmesine neden olabilir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir