Anasayfa / Güzelleşelim / Cilt Bakımı / Elma Sirkesi Sivilcelere İyi Gelir mi?

Elma Sirkesi Sivilcelere İyi Gelir mi?

Yüzyıllardır hayatımızda olan elma sirkesinin cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle iltihaplı sivilce ve aknelerin tedavi edilmesinde büyük yarar sağlayan elma sirkesi, cilt bakımında çok tercih edilen malzemelerden biridir.

Sivilceler konusunda etkili bir tedavi yöntemi sağlayan elma sirkesinin içeriğinde bulunan maddeler iltihabın kurutulmasında etkili olmaktadır.

Elma Sirkesinin Sivilceler Üzerindeki Etkisi Nedir?

İçeriğindeki malik asit nedeniyle antibakteriyel ve antiviral etkisi bulunan elma sirkesi, iltihaplanmaya yol açan bakterilerin azaltılmasını sağlamaktadır.

Yağlı ciltte PH dengesini sağlayarak yağlanmayı azaltan ve sıkılaştırıcı etki gösteren elma sirkesinin bu etkisi içeriğinde bulunan alpha hydoxy acid’ten kaynaklanmaktadır.

Sivilceler, cilt gözeneklerinde yağ ve kirlerin birikmesi ve bir süre sonra bu bölgede bakterilerin çoğalarak iltihaplı bir doku oluşması nedeniyle meydana gelmektedirler.

Elma sirkesi, ciltteki yağlanmayı engellediği gibi gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlamakta ve antibakteriyel, antiviral özelliğiyle bakterilerin azalmasını da sağlayarak etkisini göstermektedir.

Elma sirkesi, tahrişlere neden olabileceğinden cilde direkt uygulanmak yerine su ile seyreltilerek uygulanmalıdır.

Bir çay kaşığı organik elma sirkesi 5 çay kaşığı su ile seyreltilerek bir pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye sürülür.

İri ve yoğun iltihaplı sivilcelere biraz daha fazla uygulanabilir. Elma sirkesinin etkisini göstermesi için 20 dakika kadar beklenir ve cilt bol su ile yıkanarak temizlenir. Bu yöntem özellikle sivile sorununun arttığı dönemlerde her gün tekrarlanabilir.

Elma sirkesi, yoğun malik asit içermesi nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle cildin kuru bölgelerine sürülmesi halinde tahrişlere neden olabilmektedir.

Her cilt tipinin farklı özellikler taşıdığı da göz önünde bulundurularak elma sirkesinin uygulanmasından önce test edilmesi gereklidir.

Az miktarda elma sirkesinin bilek içine ya da enseye sürülerek 15 – 20 dakika gözlenmesiyle tahrişe neden olup olmayacağı test edilebilir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Bezelye Maskesi ve Faydaları

Bezelye maskesi cilde canlı ve genç bir görünüm verir. Özellikle hanımlar tarafından oldukça yaygın olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir