Anasayfa / Anne & Bebek / Emziren Anneler İçin Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler ve Besinler Hangileridir?

Emziren Anneler İçin Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler ve Besinler Hangileridir?

Yenidoğan bebeklerde anneler için en büyük sorunlardan biri gaz problemidir. Bebekte ortaya çıkan gaz sorununu engelleyebilmek için annenin de beslenmesine dikkat etmesi önemlidir.

Kolik adı verilen bebeklerde gaz sorunu, özellikler doğumdan sonraki birkaç ayda son derece sıkıntılı olabilmektedir.

Anne sütüyle beslenen bebeğin kolik sancılarının azaltılmasında annenin gaz yapan yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Anne sütü yoluyla bebekte kolik sorununa neden olan yiyecek ve besinlere göz atacak olursak;

Baklagiller: Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de gaz sorununa neden olmaktadır.

Bu nedenle emziren annelerin baklagiller tüketimi konusunda dikkatli olmaları önerilmektedir.

Meyveler: Mandalina, portakal, limon, greyfurt gibi turunçgiller yoğun asit içermeleri nedeniyle sindirim sisteminde gaza neden olabilmektedirler.

Emziren anneler, bebekte de gaz sorununa neden olabilecek bu meyvelerin tüketimine sınırlama getirirken C vitamini ihtiyaçlarını domates, kayısı, kuru üzüm, şeftali gibi yaz yapmayan meyvelerle giderme yoluna gitmelidirler.

Sebzeler: Özellikle turpgiller grubunda yer alan brokoli, havuç, lahana, karnabahar gibi sebzeler diğer sebzelere göre daha fazla gaza neden olurlar. Emzirme döneminde bu sebzelerin daha az tüketilmesi bebekteki gaz sorunun azalmasında etkili olacaktır.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve sütten üretilen dondurma, tereyağı, peynir, yoğurt gibi besinlerin gaza neden oldukları bilinmektedir.

Hazır Gıdalar: Marketlerde paketlenmiş olarak satılan ürünler ile fast food olarak adlandırılan yiyecekler de gaz sorununu arttıran yiyecekler arasındadır. Emzirme döneminde bu tür yiyeceklerden mümkünse tamamen uzak durulması önerilmektedir.

Diğer Besinler: Çay, kahve, soda, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekler ile kuruyemişler, patates gibi nişasta içerikli gıdaların tüketiminin azaltılması bebekteki gaz sorununun giderilmesinde etkili olmaktadır.

 

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir