Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Enfeksiyona İyi Gelen Bitkiler hangileridir?

Enfeksiyona İyi Gelen Bitkiler hangileridir?

Doğa insanoğluna hemen her sorunu için bir çözüm sunar. Üstelik bunlardan çoğu enfeksiyonlara karşın bizleri korurken aynı zamanda lezzetleriyle de bizleri daha mutlu ediyorlar.

Enfeksiyona İyi Gelen Bitkiler

Soğan Ve Sarımsak: mutfağımızın vazgeçilmezleri. Tarihin derinliklerinden beri bu bitkinin antibiyotik ve anti bakteriyel özellikleri biliniyor.

Hatta sarımsağın en az 30 farklı bakteri türünün büyümesine ya da gelişmesine engel olduğu biliniyor. Özellikle “alisin” maddesiyle sarımsak bakteri, mantar ve virüslere karşı her türlü enfeksiyonla savaşır.

Her ikisi de içerdiği “suofosid” sayesinde çoğu antibiyotikten daha etkilidir. Eğer kokusundan rahatsız oluyorsanız maydanozla tüketebilirsiniz.

Fesleğen: ferah kokusu ve yemeklerdeki lezzetinin yanında fesleğen mikroorganizmaların en büyük düşmanlarından birisidir.

İster taze tüketin ister kurutulmuş hatta yağını bile kullanabilirsiniz. Bakterilerin çoğalmasını ve patojen etkilerini sınırladığı biliniyor.

Özellikle akciğer enfeksiyonlarına karşın direnci arttırdığını ispatlayan bilimsel makalelerin yanında sumak gibi DNA koruyucu özelliği de var.

Ekinezya: Kızılderililer bu bitkiyi yaraların tedavisinde kullanırdı. Kışın ekinezya çayı ile de bakteri, mantar ve virüslere karşı doğal bir antibiyotik kazanmış olursunuz.

Nane: o güzel kokusunu veren yağlar aynı zamanda ateş düşürücü olarak kullanılabilir. İçerdiği mentol doğal bir anti bakteriyel özelliği gösterir.

Havuç: doğal antibiyotiktir. Bunun yanında beyin faaliyetleri için önemli katkıları olup aynı zamanda kandaki akyuvar sayısını arttırarak enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur.

Turp: iyot ve C vitamini yönünden zengindir. Üstelik özellikle üst solunum yollarındaki enfeksiyonlara karşı en büyük yardımcıdır.

Brokoli: kimyasal antibiyotiklerin etkin maddelerinden birisi olan “karoten” maddesi brokolide bolca bulunur. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Meyan Kökü: antiviral ve antibiyotik özelliği var. Özellikle solunun yolları enfeksiyonlarına ve başta hepatit olmak üzere karaciğer rahatsızlıklarına karşın çok etkilidir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir