Anasayfa / Dekor / Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu Nasıl Olmalı?

Renkler, bir insanın zihnine olumlu yönde etki eden ve manevi hislerinin şekillendirmesine yardımcı olan en önemli faktörlerden biri olduğunu ifade edebiliriz.

Bundan dolayı da yaşadığımız bir evin tüm mobilya, duvar, halı, perde ve aksesuarlarına kadar renklerinin belirlenmesi, gözlerimizin yorulmadan ve zihnimizi ferahlatan motiflerle rahatlamasını sağlar.

Evinizde renk uyumunu sağlayabilmek ve yakalayabilmek için yapılabilecek birkaç temel noktalar vardır. Bunlar üzerinden yola çıktığımızda;

Renklerin evinizin ışık alma, boyut ve genel durumuna göre belirlenmesinde yarar vardır. Her zaman açık ve rahatlatıcı tonlar evinizdeki mobilyalardan, duvar renklerine kadar belirlenmesi gerekiyor.

Renk çarkı hususları da bilinmeli ve hangi rengin birbirini tamamladığını öğrenmek gerekiyor.

Örneğin renk çarkının yanında gelen bir rengin diğer yanındaki renk uyumludur. Örneğin açık yeşil renk tonu ile mor renklerinin birbirine tamamlama özelliği vardır.

Eviniz küçük ise, rahatlatan açık tonlar baz alınmalıdır. Koyu tonlarından kaçınmalı ve çok ayırt edici örneğin tek bir koltuk bulunuyorsa, koyu tonlarında seçmek daha ayırt edici özleliği barındırmasını sağlayacaktır. Soluk renkler kullanılmalıdır ve ayrıca ayna tercihleri de evinizi büyük gösterecektir.

Mutfağın, ağır, basık ve koyu tonlarında ele alınmadan beyaz ve beyaza yakın tonlarında ele alınması her açıdan iyidir.

Ayrıca günümüze uygun modern görünmesi ve bazı çiçeklerle de süslenmesi, renk düzeninin en iyi şekilde sağlanmasına katkı verir.

Temel olarak siyah ile beyaz tonlarını iki renk olarak seçebilir ya da parlak yüzeye sahip masaları seçebilirsiniz. Mutfak eşyalarını da çeşitli renklere sahip olarak tercih etmeniz mümkündür.

Her zaman için rahatlamak, iyi hissetmek ve eve geldiğinizde huzurlu duyguların canlanması için renk uyumlarını doğanın tonlarından evinize taşıyarak sağlayabilirsiniz.

Böylece açık, ferahlatan soluk ve kimi yerlerde parlak renkler, size evinizde renk uyumunu yakalamanıza olanak verecektir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Parke Rengi Nasıl Seçilir?

Parke bir evin algısı, düzeni ve genel mimarisinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Eğer ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir