Anasayfa / Dekor / Evde Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Evde Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Evde Doğru Aydınlatma
Evlerin aydınlatmaları en önemli ayrıntılardan birisi olarak gösterilmektedir. Özellikle kış dönemlerde gündüz saatlerinde dahi kullanılan bu aydınlatmalar evdeki havayı tamamen değiştirebilir.

Beyaz ışık son dönemde herkesin tercihi olmasına rağmen sarı ışığın sunduğu sıcak havayı beyaz ışık oluşturmamaktadır.

Bu sebeple de bazı alanlarda sarı ışık kullanımına devam edilebilir. Genel olarak kişisel odalarda ya da yemek odalarında bu ışıklar tercih edilebilir.

Odalarda yer alan avizelerin yanı sıra daha seyyar modeller ile de ışıklandırmalar desteklenmelidir.

Bu aşamada yüksek ayaklı ürünüler ya da masalara uygun masaüstü aydınlatmalar rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Genel olarak kişilerin odaların genel ışıklandırmasında ayarlanabilir tarzda aydınlatma tesisatlarını yaptırmaları önerilmektedir.

Odanın değişik noktalarına değişik yükseklikte aydınlatma ürünleri konulması gerekmektedir. Yapılan en büyük hatalardan birisi tavana üçlü avize koymaktır. Bunun yerine tek tavan lambası koymak evinizi daha sade ve şık gösterecektir.
Göz sağlığınızı düşünmeli ve gözünüzü yormayacak aydınlatma dekorasyonu yapmalısınız. İlla her yer aydınlanacak diye bir kaide yok! Değişik miktarda ışıkla evinizin aydınlanmasına izin verin. Bırakın bazı alanlar gölge kalsın!

Mutfağa aşırı ve şaşalı avizeler koymayın. Sade olması yeterlidir. Sadece yemek yapılan ocağın ve tezgahın aydınlatmasına önem verin. Yani ihtiyacınıza göre hareket edin.
Banyolarda ise aynaların üzerine yada iki tarafına lambalar koyabilirsiniz. Bu sayede gölge sorununu ortadan kaldırabilir, tıraş olurken yada makyaj yaparken işiniz kolaylaşır.
Evinizdeki elektrik anahtarlarını dilerseniz Dimmer denilen anahtarlar ile değiştirebilirsiniz. Bu sayede ışığı şiddetini dilediğiniz ayara getirebilirsiniz.
Genel aydınlatma rengini ister sarı, isterseniz beyaz yapabilirsiniz. Avize, armütür, gizli tavan aydınlatması yada lambader kullanabilirsiniz. Bu ürünler odanızın tümünü ışıklandıracak güce sahiptirler.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılan lambanın enerji tasarruflu olması! Günümüzde led aydınlatmalar düşük watt çeker ve yüksek ışık verir. Osram markasını sizlere öneririm. 9 watlık bir osram led lamba ile mutfağınızı ve banyonuzu rahatlıkla aydınlatabilirsiniz.

Son olarak kendinize bazı soruları sormanız gerekir;

Odanın aydınlatması yeterli mi? Hoş bir havası var mı?

Başkalarının fikirlerini aldınız mı? Eşinize ve dostunuza danıştınız mı?

Seçilen avize ve lambalar yeterince odanın her köşesini aydınlatıyor mu?

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Parke Rengi Nasıl Seçilir?

Parke bir evin algısı, düzeni ve genel mimarisinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Eğer ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir