Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Gastrite İyi Gelen Şİfalı Bitkiler, Yiyecekler ve kür

Gastrite İyi Gelen Şİfalı Bitkiler, Yiyecekler ve kür

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: A, C ve K vitaminleri ile demir, folat ve kalsiyum açısından zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzelerin gastrit veya mide ülseri olan hastalar tarafından bolca tüketilmesi önemlidir.

Koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan vitamin ve mineraller, midenin kendi kendisini tedavi etmesine destek olurlar.

Ispanak, brokoli, bezelye, lahana, yeşil fasulye, bezelye gibi bitkilerin beslenme programına dahil edilmesi tedavi süreci kadar hastalığın tekrar etmemesinde de etkilidir.

Az Yağlı Besinler: Aşırı yağ, mide asidi üretimini arttırarak mide zarındaki iltihaplanmanın ülsere dönüşmesine neden olabilir.

Yağlı besinler yerine, yağsız et, tavuk, balık, az yağlı süt ve yoğurt ile soya ürünlerinin tüketimi gastriti olan hastalar için önerilmektedir.

Flavonoid İçeren Besinler: Flavonoidler, gastrite neden olan helicobakter bakterisiyle mücadele ederek etkilerin hafiflemesinde ve gastritin yayılarak ülsere dönüşmesinin önlenmesinde etkilidir.

Kereviz, elma, kızılcık, yaban mersini, kiraz, kabak, biber ve yeşil çay flavonoid açısından zengin besinlerdir.

Gastrite İyi Gelen Bitkiler

Papaya: Papaya, iltihap kurutucu, ağrı kesici ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle gastrite iyi gelen bitkilerin başında sayılmaktadır.

Hazımsızlık ve mide bağırsak sistemi dokularının tahrişine karşı tavsiye edilen papayanın rahatlatıcı etkisi yanında hasar görmüş mukozayı iyileştirdiği de bilinmektedir.

Meyan Kökü: Tahriş riskini azaltarak gastriti önlemeye olan etkisi nedeniyle sık kullanılan bitkilerden biri de meyan köküdür.

Aynı zamanda reflü, ülser ve soğuk algınlığı için de önerilen meyan kökünün yan etkileri konusunda dikkatli olunmalı ve kullanımı öncesinde doktora danışılmalıdır.

Zerdeçal: İçeriğinde bulunan kurkumin pigmenti sayesinde vücutta iltihaba neden olan enzimlerin seviyesini düşüren ve iltihabın azalmasına yardımcı olan zerdeçal, antioksidan özelliği sayesinde sindirimi de kolaylaştırır.

Gastrite İyi Gelen Karışımlar (Kür)

Bir bardak suya yarım yemek kaşığı zencefil ve bal eklenerek hazırlanan karışımın bir hafta boyunca günde iki kez içilmesi gastritin iyileşmesinde ve ağrıların azalmasında etkili olacaktır.

Günde 2 – 3 kase bal veya muz karışımı ile hazırlanmış yoğurdun tüketimi de gastriti olan hastalar için önerilmektedir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir