Anasayfa / Anne & Bebek / Gebelikte Grip Olanlar Ne Yapmalı ve Nelere Dikkat Etmeli?

Gebelikte Grip Olanlar Ne Yapmalı ve Nelere Dikkat Etmeli?

Hamilelikte (Gebelikte) Grip Olmak
Gebelik döneminde zayıflayan bağışıklık sistemi; anne adayının normal zamanlara göre gribe yakalanma olasılığını kat ve kat arttırıyor.

Zayıflayan bağışıklık sistemi sonucunda anne adayı; soğuk algınlığı, grip vb. tüm enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bir hale geliyor.

Hamilelikte anne adayının yakalandığı gribin daha da kötüleşmesi zatürre gibi enfeksiyonlara sebep olarak, durumunun daha da ciddileşmesine hatta anne adayının düşük tehdidi ile karşılaşmasına bile neden olabiliyor.

Bu yüzden de tüm anne adaylarının bu rahatsızlığı hamilelikleri süresince ciddiye alması gerekiyor.

Peki, Gebelikte Grip Olanlar Ne Yapmalı ve Nelere Dikkat Etmeli?

• Öncelikle gebe kalmadan önce grip aşısı olabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Grip aşılarının gribe karşı %100 oranında koruyucu bir özelliği bulunmasa da kişinin gribe yakalanma olasılığını en az %50 oranında engelliyor.

• Grip aşısı, hamileliğin her döneminde güvenilir olan bir aşı olduğu için bebeğinizin de gribe yakalanmaması adına gebeliğinizin herhangi bir sürecinde de grip aşısı yaptırabilirsiniz.

• Grip, kolaylıkla insanlar arasında yayılabilen bir hastalık olduğundan öksüren ya da hapşıran insanlardan da mümkün olduğunca uzak durmanız gerekiyor.

• Bu hastalığı atlatmanın en etkili ve güvenilir yolu ‘yatak istirahatı’ olduğundan bol bol dinlenmeli, yattığınız odanın nemli olduğundan emin olmalısınız.

• Bu süreçte bol bol sıvı tüketmeli, kafein içeren içeceklerden uzak durmalı, portakal suyu gibi bol miktarda C vitamini içeren içecekler tüketmelisiniz.

• Grip olduğunuz dönemde taze sarımsak tüketerek; virüsler ve bakteriler ile vücudunuzun daha iyi bir şekilde savaşmasını sağlayabilirsiniz.

• Limon, çilek, kavun, biber, kırmızı lahana, domates vb. besinler tüketerek de vücudunuzun C vitamini almasını sağlayabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

• Boğaz ağrınız bulunuyorsa pastil kullanabilir; burun tıkanıklığınızı tuzlu su yardımıyla giderebilirsiniz.

• Bu süreçte beslenmenize de dikkat etmeli, iştahınız az olmasına rağmen az miktarda da olsa bir şeyler yemeği kesinlikle unutmamalısınız.

• Vücudunuzun ihtiyacı olan çinkoyu buğday tohumu, yulaf ezmesi ve yoğurt tüketerek karşılayabilirsiniz.

• Son olarak nefes almada zorluk, şiddetli kusma, göğüs ve karın ağrısı vb. rahatsızlıklar ile karşılaştığınızda kesinlikle bir doktora görünmenizi öneriyoruz.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir