Anasayfa / Anne & Bebek / Gebelikte İkili Tarama Testi Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Gebelikte İkili Tarama Testi Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Gebelikte (Hamilelikte) İkili Tarama Testi Nedir?
Gebelik süresince bebekte görülebilecek kromozomal anomilerin tespitinde kullanılan ikili tarama testi, bebekte down sendromu ya da Edwards sendromunun olup olmadığının araştırılması mantığına dayanıyor.

Bebekteki olası zeka geriliğini ve organ anomilerini araştırdığı için bu teste zeka testi adı veriliyor; yani ikili tarama testi, bebeğin zeka seviyesini ölçmeyi hedeflemiyor.

Gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılan bu test; anneden kan alınarak yapılıyor ve test ile anne adayının kanındaki B- HCG ve PAPP-A düzeyleri ölçülüyor.

Test esnasında annenin yaşı ve birtakım özellikleri de göz önünde bulunduruluyor ve ikili test taraması sonucunda down sendromlu bebeklerin %65’i tespit edilebiliyor.

Aslında test; kesin olarak kromozomal anomalileri tespit edemiyor ancak anomali riskinin yüksek olup olmadığını belirlemeye yardımcı oluyor.

İkili Tarama Test Sonuçlarının Değerlendirilmesi

İkili tarama testi ile B-HCG ve PAPP-A ölçümleri yapılıyor ve risk ölçüm kağıtlarında aşağıdaki sonuçlardan biri bulunuyor.

• Trizomi 21( Down Sendromu Riski): Down Sendromu riskinde sınır 1/270 olarak belirleniyor. Değerin 1/50, 1/100 olması; bebeğin down sendromlu doğma riskinin yüksek olduğu anlamına geliyor.

• Trizomi 18( Edwars Sendromu Riski): Edwars Sendromu riskinde sınır 1/100 olarak belirleniyor.

• Age Risk( Yaş riski): Yaş riski anne ile aynı yaşıttaki diğer kadınların yüzde kaçının down sendromlu çocuk doğurabileceği riskini gösteriyor.

• NT( Nuchal translucency): NT kalınlığı fazla olan bebeklerde kalp anomalisi riski de artmış oluyor. Değerin 3 mm üzerinde olması ise anormal olarak kabul ediliyor.

İkili test sonuçlarının yüksek çıkması; bebeğin kesin olarak down sendromlu doğacağı anlamına gelmiyor. Örneğin; sonucun 1/100 gelmiş olması, bebeğin yüzde bir ihtimal de olsa down sendromlu doğabileceğini ifade ediyor.

Bebekte down sendromunun kesin olup olmadığı ancak CVS ve Amniosentez isimli tanı yöntemleri ile ölçülebiliyor.

CVS 13. Ve 16. haftalar arasında yapılabilirken, Amniosentez için anne adayının 16. haftayı beklemesi gerekiyor.

Ancak bu testler; çok az da olsa düşük ihtimalini de beraberinde getiriyor. Bu yüzden de anne adaylarının teste girme aşamasında dikkatli karar vermesi gerektiğini ifade edebiliriz.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir