Anasayfa / Anne & Bebek / Gebelikte Tetanoz Aşısı Neden Önemlidir Ve Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Neden Önemlidir Ve Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte (Gebelikte) Tetanoz Aşısı Neden Yapılır?
Hamilelik esnasında yapılabilecek aşılardan biri olan tetanoz aşısı; yeni doğan bebeği tetanoz hastalığından korumayı hedefliyor. Kızamık, kabakulak, suçiçeği gibi aşıların aksine tetanoz aşısı güvenilir olan aşı çeşitleri arasında bulunuyor.

Daha önce hiç tetanoz aşısı yaptırmamış olan anne adaylarına vurulması gereken bu aşı; aynı zamanda son 10 yıl içerisinde bu aşıyı vurdurmamış olan anne adaylarına da öneriliyor. Yani son 10 yıl içerisinde tetanoz aşısı yaptırmış hamilelerin tekrar bu aşıyı yaptırması gerekmiyor.

Tetanoz Aşısı Neden Önemli?

Tetanoz aşısının yapılmasının en önemli nedeni; doğum esnasında bebek kordonunun kesilirken bebeğin tetanoz olma ihtimalini ortadan tamamen kaldırmak. Çünkü doğum esnasında bebek kordonunun steril olmayan bıçak vb. bir aletle kesilmesi bebekte tetanoz gelişmesine neden olabiliyor.

Yeni doğan bebeğinin tetanoz olması ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden bu aşı oldukça önem arz ediyor.

Anneye yapılan tetanoz aşısının yanı sıra yeni doğan bebeğe difteri, tetanoz ve boğmaca aşılarının da yapılması gerekiyor.
Böylelikle bebek, bu hastalığa karşı bağışıklık kazanıyor.

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Bu aşı gebeliğin her döneminde yapılabilse de en uygun dönemin gebeliğin 3. ayının bitimi yani 4. ayın başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Daha önce hiç aşı yaptırmamış anne adaylarının hamilelik süresince en az 2 defa olacak şekilde aşı yaptırması gerekiyor.

İlk doz; genellikle 5. ayda yapılırken, ikinci doz daha çok doğumdan en az 2 hafta önce yapılıyor( 6. ayda). Bazı durumlarda ise ikinci aşıdan 6 ay sonra üçüncü bir aşı da anneye vurulabiliyor.

Gebeliğin 6. ayında yapılan 3. dozu 1 yıl sonra vurulan 4. doz takip ediyor. 5. doz, 4. dozdan 1 yıl sonra vurulduğunda tetanoz aşısı da tamamlanmış oluyor.

Hamilelik sırasında anne adayının kirli bir delici ile kesilme, batma vb. bir olayla karşılaşması durumunda aşının yanı sıra tetanoz immunglobulin yapılması da gerekiyor.

Hamilelikte Boğmaca Aşısı Yapılabilir mi?

Tetanoz ve difteri aşısı gibi canlı bakteri içermeyen boğmaca aşısı da hamilelikte yapılabiliyor. Ancak genellikle boğmaca riskinin arttığı durumlarda anneye uygulanması tercih ediliyor.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir