Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Guatra İyi Gelen Yiyecekler ve Şifalı Bitkiler

Guatra İyi Gelen Yiyecekler ve Şifalı Bitkiler

Boğazınızda adem elması denilen yerin alt kısmında kelebeğe benzeyen bir organ bulunur. Tiroit Bezi denilen bu organ vücut için önemli hormonları üretir. İşte bu organın aşırı büyümesine Guatr denilir.

Çok büyümesi hormon işlevini etkilemeyebilir ancak yutkunma, nefes alma gibi birçok konuda zorluk çıkarabilir. Genel olarak iyot eksikliğinden kaynaklanır.

Guatra İyi Gelen Yiyecekler

Bazı besin maddeleri içerdiği Giotrogenic maddesi yüzünden tiroit bezinin doğru çalışmasını engelleyebilir. Bu yüzden bu maddelerin guatr hastaları için daha az tüketilmesi gerekir. Bu gıdalar;

Hardal,

Brüksel Lahanası

Soya Fasulyesi,

Brokoli,

Ispanak,

Şalgam,

Karnabahar,

Fıstık,

Turp, Çilek ve tatlı patatestir.

Guatra İyi Gelen Besinler

Zeytinyağı: Akdeniz Bölgesinin insanlığa armağanı olan zeytinyağı her derde deva olduğu gibi guatra da iyi geliyor.

Guatr hastaları beslenme alışkanlıklarından zeytinyağı hariç tüm donmuş yağları çıkarabilirler. İçeriğindeki E vitamini, Omega-3 gibi maddeler sayesinde zeytinyağı size ve guatra iyi gelecektir.

İyot: Zaten bunun eksik olması nedeniyle Guatr meydana gelir. Yetişkin bir insanın günlük iyot ihtiyacı yaklaşık 150 mg civarında olur.

Bunu karşılamak için iyotlu tuz, yumurta, deniz ürünleri, hindi eti ve doğal yoğurt gibi ürünleri sıkça tüketmelisiniz.

Sarımsak: Her derde deva bu mucize bitkiyi kokusu nedeniyle hor görmeyin. Eğer rahatsız oluyorsanız da maydanozla birlikte tüketin. Zaten ikisi de guatr için çok faydalı besinlerdir.

Her yemeğinize sarımsak katamıyorsanız haftada en az 3 öğün sarımsak tüketin. İkisinin antioksidan özelliği ise size ayrıca sağlık verecektir.

Guatra İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Yeşil Çay: doktorların sık sık tüketilmesini tavsiye ettiği yeşil çay, içerdiği antioksidan ve diğer besinler sayesinde günde bir bardak tüketildiğinde guatra çok iyi gelir.

Selenyum: Yumurta, somon, soğan, mantar, arpa, buğday tohumu, kahve rengi pirinç, yulaf gibi besinler içerdiği selenyum sayesinde guatra karşı koruyucu olurlar.

Su Teresi: içerdiği yüksek iyotla guatra karşı koruyucudur.

Esmer Su Yosunu: Asya mutfağında bolca kullanılır. İyot dahil mineral zenginidir. Guatra karşı koruyucudur.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir