Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Gül Suyunun Faydaları ve Nasıl Kullanılır?

Gül Suyunun Faydaları ve Nasıl Kullanılır?

Gül suyu, cilt üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle yüzyıllardır cilt bakımında kullanılmaktadır. Çeşitli yöntemlerle cilde uygulanan gülsuyu, göz şişkinliklerinin giderilmesinde cildin tazelenmesine kadar her konuda olumlu etki göstermektedir.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Özellikle yaz aylarında cildi tazelemek için kullanılabilecek en iyi malzeme gülsuyudur. Bir sprey şişesine doldurulan gülsuyu bir parça pamuk üzerine sıkılarak cildin temizlenmesinde kullanıldığında anında ferahlatıcı etkisini göstermektedir.

Cildin beslenmesinde de etkili olan gülsuyu, buzdolabında saklandığında ferahlatıcı etkisi artacaktır.

Pek çok kişinin şikâyet ettiği göz şişkinliğinden kurtulmak için de gülsuyundan yararlanılabilir.

Buz kabına boşaltılan ve dondurulan gülsuyunun her sabah gözaltlarına uygulanması gözaltı şişkinliklerinin giderilmesini sağlayacak ve düzenli uygulanması halinde bir süre sonra bu sorun tarihe karışacaktır.

Makyaj temizliğinde doğal yöntemleri tercih edenler için gülsuyundan daha iyisi bulunamaz.

Bir parça pamuk üzerine damlatılan gülsuyu ile yapılan makyaj temizliği sonrası cilt hem tazelenecek hem de yumuşacık olacaktır.

Sağlıklı, ışıltılı ve nemli bir cilt için ise sprey şişesine doldurulan gülsuyunun direkt yüze püskürtülmesi gün boyu cildin pırıl pırıl olmasını sağlamaktadır. Makyaj üzerine uygulanacaksa, fazla kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül yaprakları kullanılarak hazırlanan gülsuyunun, gül yapraklarının antiseptik özelliği nedeniyle pek çok faydasından bahsedilmektedir.

Türk mutfağında önemli bir yer edinen gülsuyu mide sorunlarında oldukça etkilidir.

A, B, C ve D vitaminleri, demir ve tanen içeren gülsuyundan hazımsızlık ve mide sorunlarının giderilmesi ve sindirimin rahatlatılmasında yararlanılmaktadır.

Gülsuyu, cildin temizlenmesini sağladığından özellikle yağlı ciltlerde görülen sivilce ve aknenin tedavisinde kullanılmaktadır.

Gözeneklerin sıkıştırılmasını sağlayan gülsuyu, sağlıklı, yumuşak ve pırıl pırıl bir cilde sahip olmanın en doğal ve hesaplı yoludur.

Su katılmadan evde hazırlanan gülsuyu saçların beslenmesini ve daha sağlıklı uzamasını sağlamaktadır.

Özellikle saç ve cilt üzerindeki olumlu etkileri bilinen gülsuyunun içilerek tüketilmesi önerilmemektedir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir