Anasayfa / Sağlık Herşey! / Hacamat Nedir Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Nedir Faydaları Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Hacamat Nedir?
En eski tedavi yöntemlerinden biri olan hacamat; vakumlama yöntemi ve ufak kesiler yardımıyla kılcal damarlarda biriken kirli kanın dışarı tahliye edilmesi anlamına geliyor. Acısız ve tamamen ağrısız bir işlem olan hacamat yapan kişiye ise haccam adı veriliyor.

İslam dininde de tavsiye edilen bir uygulama olan hacamat; Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından da tavsiye edilmiş. Yani aslında hacamatın bir nevi sünnet olduğunu da ifade edebiliriz.

Bir tedavi yöntemi olan kirli kanın tahliye işleminin kesinlikle konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Aksi halde yanlış kişilerce yapılan bu tedavi; kişinin kan kaybetmesine ve bu yüzden sağlık sorunları ile karşılaşmasına neden olabiliyor.

Hacamatın Faydaları Nelerdir?

Baş, sırt, göğüs, bel, karın, bacak bölgesine uygulanabilen hacamat; hadislere göre birbirinden farklı 70 hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Birçok derde deva olan hacamat; çocuk sahibi olamayan ve hamile kalmak isteyen bayanlara uygulanıyor. Bel bölgesine uygulanan hacamat sonrasında bayanların hamile kalma şansı da yükseliyor.

Baş ağrısı çeken kişiler için baş bölgesine uygulanan hacamat; migren gibi zor hastalıkların tedavisinde bile tercih edilen bir yöntem.

Bel fıtığı tedavisinde de başvurulan bir yöntem olan hacamat; sinüzit, kanser, cilt hastalıkları, böbrek, romatizma, kalp rahatsızlıkları, varis, karaciğer rahatsızlıkları vb. çoğu ciddi rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Aslında oldukça basit bir işlem olan hacamatın kesinlikle mikroplardan arındırılmış ve temizlenmiş bir mekanda yapılması gerekiyor.

Aynı zamanda hacamat esnasında kullanılan eşyaların da daha önce kesinlikle kullanılmamış olması oldukça önem arz ediyor.

Hacamat esnasında gerçekleştirilen vakumlama işlemi; kupa yardımlarıyla yapılıyor.

Öncelikle kupa vücuda tutuluyor ve bir süre kupa bekletildikten sonra kupa çekiliyor. Ardından da kupa yardımıyla vakumlanan yere kesik atılıyor.

Kesik atılan yere tekrar kupa konuluyor ve kesiklerden kan gelmesi bekleniyor.

Bir miktar kan akışını takiben kesiklerin uygulandığı bölge temizleniyor; kupalar çekiliyor; böylelikle işlem tamamlanmış oluyor.

Hacamat yapılan kişinin işlem tamamlandıktan sonra hafif yiyecekler tüketmesi zorunlu tutuluyor.

Hacamatın uygulandığı yerler ise birkaç gün geçtikten sonra iyileşmeye başlıyor.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

En İyi Parazit İlacı Hangisi Bağırsak Kurdu (Tenya )

Kontil nedir ve hangi amaçla kullanılır? Kontil çiğneme tableti, 725 mg. piramtel pamoat içeren bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir