Anasayfa / Anne & Bebek / Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın, Belirtileri Nelerdir?

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın, Belirtileri Nelerdir?

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın
Adet gününüzün üzerinden birkaç gün geçtiyse, sık sık idrara çıkmaya başladıysanız, kendinizi bitkin ve yorgun hissediyorsanız; hamile olma ihtimalinizin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak bu belirtiler; çoğu zaman regl belirtileri ile benzerlik gösterdiği için hemen kesin bir yargıya varmamanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Aksi halde hayal kırıklığı yaşamanız oldukça mümkün.

Peki, hamilelik belirtileri nelerdir?

• Adet gecikmesi

Şüphesiz ki adet gecikmesi; hamile kalma hayali kuran anne adaylarına umut aşılayan en önemli hamilelik belirtisi.

Hatta hafif vajinal kanamalarınız varsa, adetinizin devamı gelmiyorsa; hamile olduğunuzdan şüphelenmeniz gerektiğini müjdeleyebiliriz.

• Yorgunluk:

Son zamanlarda kendinizi aşırı yorgun hissediyorsanız, erken saatlerde uykunuz geliyorsa ve sabahları uyanırken zorluk çekiyorsanız; bu durumun da en yaygın hamilelik belirtileri arasında olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Hamile kalındığında metabolizma; daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlıyor, progesteron hormonu daha bol miktarda salgılanıyor ve bu durum kişide uyuma isteği oluşmasına neden oluyor.

• Mide Bulantısı ve Kusma:

Hamilelikte değişen hormon seviyeleri, mide bulantısı ve kusma şeklinde kendini belli ediyor. Anne adaylarını hamileliklerinin daha ilk haftasında bile mide bulantıları selamlıyor.

Özellikle birtakım yemek kokularına karşı aşırı hassasiyet göstermeye başladıysanız; hamile olma olasılığınız neredeyse %100!

• Memelerde Hassasiyet

Aslında adet öncesi semptomlar arasında da bulunan memelerde hassasiyet; hamileliğin erken dönemlerinde gözlemlenen hamilelik belirtileri arasında bulunuyor.

Vücuttaki hormonal değişiklikler; göğüslerde hassasiyet, hafif derecede ağrının yanı sıra memelerde gözlemlenebilir seviyede büyümeye de neden oluyor.

Hatta bazı anne adaylarının meme uçlarının rengi koyulaşabiliyor.

• Sık Sık İdrara Çıkma

Özellikle geceleri sık sık idrara çıkıyorsanız ya da kabızlıktan şikayetçiyseniz; bu durumlarda da hamile olduğunuzdan şüphelenebilirsiniz.

• Baş Dönmesi

Hamilelik süresince kan damarlarının genişlemesi tansiyon düşmesini, tansiyon düşmesi ise aniden ayağa kalktığınız ya da uzun süre ayakta durduğunuz anlarda başınızın dönmesini beraberinde getiriyor.

• İştahın Açılması

Hamileliğin erken belirtileri arasında bulunan iştahın açılması; bu süreçte anne adayının kendini sürekli olarak aç hissetmesine sebep olabiliyor.

Hamileliğin ilk haftasında bile aşermeniz hatta bazı yiyeceklerden tiksinmeniz bile oldukça muhtemel.

• Ani Ruh Hali Değişiklikleri

Vücudunuzdaki hormonal değişiklikler doğrultusunda kendinizi mutlu hissederken, birkaç saat sonra stresli, sinirli ya da üzgün hissedebilirsiniz.

Tüm bu duygusal dalgalanmaların da hamilelik belirtileri arasında bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir