Anasayfa / Anne & Bebek / Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal Olur Mu?

Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal Olur Mu?

Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal
Hamilelik ile birlikte bayanların fiziki, psikolojik ve biyolojik yapılarında değişmeler meydana gelmektedir. Hamile olan bayan ilk 2 ay boyunca çok da hamileliğine yönelik rahatsızlıkları hissetmemektedir. Tabi bireysel farklılıkların olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Bazı bayanlar hamileliklerinin son günlerine kadar hamileliğin verdiği hiçbir rahatsızlık etkisi altında kalmamakta bazı bayanlar ise daha ilk aylardan itibaren hamileliğin verebileceği rahatsızlıkları yaşamaya başlamaktadırlar.

CEVAP: Hamilelikte Karın Ağrısı Ve İshal Olur

Karın ağrısı ve ishal yiyecek ve içeceklere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Karın ağrısı normalde bir hamilelik belirtisi olmamaktadır.

Ancak fetüsün rahimde büyümesi sonucu rahiminde büyümesi hamile bayana ağrı olarak geri dönebilmektedir. İshal de gıdalar sonucunda görülebilir.

Özellikle kayısı aç karnına tüketiliyorsa ishal olunması kaçınılmaz olabilmektedir.Örneğin: Hamilelikte en çok bilinen rahatsızlık bulantı olmaktadır.

İlk ayda kendini belli etmemekte fakat 2. ayda yavaş yavaş belirginleşmeye başlamaktadır.

Karın ağrısı genellikle fetüsün büyüme başladığı dönemler de rahimin açılmaya başlamasıyla ortaya çıkan bir durum olarak gözlenmektedir.

İshal bir hamilelik şikayeti olmamakla birlikte daha çok yenilen içilen yiyeceklerle kendini göstermektedir.

İshal, kabızlık, gaz sancıları ve karında ağrı gibi şikayetler hamilelikte ortaya çıkabilmektedir. Özellikle gebeliğin son aylarına doğru yalancı doğum ağrıları olarak bilinen ” Braxton-Hicks kontraksiyonları” sıklıkla görülebilir. Kimi zaman hafif şiddet ile, bazen ise düzensiz olarak ortaya çıkan ağrılardır. Kendisini sürekli tekrar ediyorsa, ishal ve ağrılarınız için doktora başvurmanız gerekir.

Gebelikte kasık ve karın ağrısı neden kaynaklanır ?

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir