Anasayfa / Anne & Bebek / Hamilelikte Karın Ağrısı ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Ağrısı ve Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte (Gebelikte) Karın Ağrısı ve Kasık Ağrısına Dikkat!
Hamilelikte (gebelikte) karın ağrısı ve kasık ağrısı, çoğu zaman zararsız olan bazı durumlarda da bebeğin sağlığını ciddi derecede tehdit eden rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

Şayet hamilelik süresince ağrılarınız çok şiddetli değilse panik yapmamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Çoğu zaman hafif ağrılar; sindirim güçlüğü ya da yorgunluk sonucunda anne adayında ortaya çıkıyor.

Hamilelikte karın ağrısı çekiyorsanız; ağrıya eşlik eden diğer rahatsızlıkların da var olup olmadığını değerlendirmeniz gerekiyor.

İşte Hamilelikte Karın Ağrısının En Önemli Nedenleri:

Kabızlık ve Gaz

Hamilelik süresince artan progesteron hormonu; sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden oluyor.

Bu durum anne adayında kabızlık, gaz vb. sindirim sistemi sorunlarına davetiye çıkarıyor.

Bol bol su içerek, hafif yürüyüş vb. egzersizler yaparak, lifli yiyecekler tüketerek; bu sorunlarınızın şiddetini hafifletebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrara çıkarken yanma, ağrı ve acı şeklinde kendini gösteren idrar yolu enfeksiyonları; alt karın ağrısına sebep oluyor.

İhmal edildiği takdirde çeşitli komplikasyonlara neden olabilen bu enfeksiyonları bulantı, ateş, ürperme takip ettiğinde anne adayının kesinlikle doktora görünmesi gerekiyor.

Düşük

Daha çok hamileliğin ilk 13. haftasında meydana gelen düşük; şiddetli karın ağrısının yanı sıra kahverengi ya da parlak kırmızı kanama, yüksek şiddetli sırt ağrısı ile belirtilerini gösteriyor.
Bu durumda acilen doktora gitmeniz gerekiyor.

Dış Gebelik

Yumurtanın rahim dışında özellikle fallop tüpüne yerleşmesi ile gelişen dış gebelik; hamilelikte şiddetli karın ağrısına sebep olan bir diğer önemli etken.

Hamileliğin 6-10. haftaları arasında yoğun ağrı ve kanama ile birlikte gözlemlenen dış gebelik; normal bir gebelik olmadığından kesinlikle doktora danışmak gerekiyor.

Braxton Hicks Kasılmaları

Yalancı kasılmalar olarak adlandırılan Braxton Hicks kasılmaları, karın kaslarının gerilmesine, karın ve sırtta ağrı hissedilmesine zemin hazırlıyor.

Ancak gerçek doğum kasılmalarından ayırt etmeniz gereken bu kasılmalar; genellikle vücudun susuz kalması sonrasında ortaya çıkıyor.

Preeklampsi:

Türkçe karşılığı gebelik zehirlenmesi olan preeklampsi, idrarda protein fazlalığının oluşması ile yüksek tansiyonun birlikte olmasını ifade ediyor.

Ağrı, bulantı ve kusma şeklinde belirtilerini gösteren bu rahatsızlığın da doktor tarafından kesinlikle tedavi edilmesi gerekiyor.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir