Anasayfa / Anne & Bebek / Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur Nasıl Giderilir?

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur Nasıl Giderilir?

Hamilelikte (Gebelikte) Kaşıntı Olur Mu?
Anne adaylarının hamilelikleri boyunca rastladıkları en önemli ve en yaygın sorunlar arasında bulunan hamilelik kaşıntılarının yiyecek alerjisi, egzama, mantar enfeksiyonları vb. farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini biliyor muydunuz?

Çoğu hamile kadının yüzleşmek zorunda kaldığı bu kaşıntılar; vücudun belirli bölgelerinde ya da tamamında ortaya çıkabiliyor.

Hamilelik kaşıntıları; çoğu zaman tehlikeli bir durumun habercisi olmasa da nadiren de olsa bebeğin hayatını tehdit edebiliyor.

Peki, Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

• Hamilelikte kaşıntının en çok görüldüğü yerlerin göğüs ve karın bölgesi olması tesadüf olmasa gerek. Kaşıntı oluşumun en önemli nedeni ise karın ve memelerin hızlı bir şekilde büyümesi ve büyüdükçe de gerilmesi. Hatta bu bölgelerde ileride oluşacak olan çatlakların da ilk belirtisinin kaşıntı olduğunu söyleyebiliriz.

• Hamilelik süresince anne adayında görülen hormonal değişiklikler de kaşıntıya neden olan bir diğer etken. Bu zaman diliminde kan akışının hızlanması ve ter bezlerinin daha aktif bir şekilde çalışması; kasık, meme çevresi ve cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı olarak kaşıntı ve dökülmeleri beraberinde getiriyor. Bu bölgelerde kaşıntının yanı sıra cilt mantarı oluşumuna da rastlamak mümkünleşiyor.

• Hamilelikte kaşıntının en yoğun olarak yaşandığı bir diğer bölge ise şüphesiz ki ‘vajina’. Vajina kaşıntılarının arkasında ise genellikle mantar enfeksiyonları yer alıyor.

• Östrojen seviyesinin artması, avuç içlerinin kaşınmasına neden olurken; cilt kuruluğu, besin alerjileri, egzama da hamilelik kaşıntılarını tetikliyor.

Hamilelik Kaşıntıları Nasıl Giderilir?

• Sıcak su ile banyo yapmak, cildin esnekliğini azalttığından ılık su ile banyo yapmalısınız.

• Her banyo sonrasında sabunu cildinizde iyice durulamalı, havlu yardımıyla iyice kurulanmalısınız.

• Durulandıktan sonra kokusuz kremler ile cildinizi nemlendirmelisiniz.

• Dar ve sentetik kıyafet ve iç çamaşırları yerine bol ve pamuklu kıyafet ve iç çamaşırları tercih etmelisiniz.

• Günün öğle saatleri gibi çok sıcak saatlerinde kesinlikle dışarı çıkmamalısınız.

Hamilelik Kaşıntılarının Tehlikeli Olduğu Durumlar:

• Pemphigoid gestationis

Önemli cilt rahatsızlıkları arasında bulunan ve hamile kadınlarda nadirde olsa görülen bu rahatsızlık; kaşıntılı döküntüler şeklinde kendini gösteriyor.

Bebekte büyüme sorunlarına hatta erken doğuma neden olabilen bu rahatsızlığın zamanında teşhis edilmesi gerekiyor.

• Gebeliğin intrahepatik kolestazı

Daha çok hamileliğin 6. Ayından sonra görülen ve karaciğer hastalığının belirtisi olabilen bu rahatsızlık; ciltte kızarıklar ve ince kesikler şeklinde kendini gösteriyor.

Tedavi edilmediğinde ise bebekte gelişim geriliğine hatta ölüme bile sebep olabiliyor.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir