Anasayfa / Anne & Bebek / Hamilelikte Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Zencefilin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hamilelikte (Gebelikte) Zencefilin Faydaları Nelerdir?
Başta Güneydoğu Asya olmak üzere Hindistan ve Malezya gibi tropikal iklim bölgelerinde yetiştirilen zencefil; hamilelikte anne adaylarının sıklıkla yüzleşmek zorunda kaldığı hamilelik bulantılarına iyi geliyor.

Sizler de özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde görülen mide bulantılarından ve kusmadan şikayetçiyseniz; oldukça şifalı bir bitki olan zencefilin bu mucizevi faydasından yararlanabilirsiniz.

Özellikle kök halinde kullanılan zencefil; ‘sabah bulantılarını’ anında kesiyor ve anne adayının gününü daha güzel geçirmesine yardımcı oluyor.

Sabah bulantılarını kesmek için; Başparmak büyüklüğündeki kök zencefili bir bardak suda 5 dakika boyunca kaynatın. Çayın ılımasını bekleyin ve ardından çayı tüketin.

Zencefili kök halinde kullanabileceğiniz gibi dilerseniz toz haline getirerek de tüketebilirsiniz.

Toz haline getirdiğiniz zencefili yemeklerinizde baharat olarak kullanabilir ve yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz.

Hamilelikte Zencefil Kullanmak Zararlı Olabilir mi?

Her şeyin fazlası nasıl zararsa hamilelikte tükettiğiniz aşırı zencefilin de zararlı olabileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Bu yüzden kesinlikle zencefil kullanımını abartmamalı ve dozu aşmamalısınız.

Peki, uygun miktar ne kadar olmalı?

Gebeliğinizde zencefili günlük 4 gramı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.

Günde 3-4 kez olacak şekilde zencefil tüketmeniz; mide bulantısı ve kusmalarınızın önüne geçebilir.

Ancak zencefilin fazla miktarda tüketimi, düşük riskine neden olabileceğinden bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmamak adına oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.

Bu yüzden doktora danışmadan zencefil kullanmamanızı öneriyoruz.

Zencefilin Diğer Faydaları:

• Zencefil; bağışıklık sistemini koruyor ve iltihap giderici bir görev üstleniyor. Acı ve ağrıyı azaltıcı etkisi de bulunan zencefil, vücut geliştirme vb. egzersizlerden sonra tüketildiğinde ise kas ağrılarını hafifletiyor.

• Bol miktarda C vitamini içeren zencefil; aynı zamanda güçlü bir antioksidan olma özelliği taşıyor. Bu özelliği sayesinde kişinin kanser hastalığına yakalanma riskini de önemli derecede düşürüyor. Zencefil direk olarak cilde sürüldüğünde ise kişiyi cilt kanserine karşı koruyor.

• Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen zencefil, mideyi ülsere karşı da koruyor. Mide ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak, midenin boşalmasını sağlıyor; gaz, kabızlık, şişkinlik ve yanma vb. rahatsızlıklardan anne adayını kurtarıyor.

• Kalp sağlığını da koruyan bu bitki; insülin direncini düşürdüğü için şeker hastalığına da iyi geliyor.

• Beyni koruyan bu bitki; hafıza gücünü ve konsantrasyonu da arttırıyor, Alzheimer vb. hastalıkların beyne verdiği zararı önemli derecede düşürüyor.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir, Kaç Günde Geçer?

Her yetişkinde olduğu gibi bebeklerde de bağırsak hareketleri farklılık göstermektedir. Kabızlık, gaz sancısı ve ishal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir