Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Hemoroide Hangi Bitkiler ve Yiyecekler İyi Gelir?

Hemoroide Hangi Bitkiler ve Yiyecekler İyi Gelir?

Hemoroid ağrıları, günlük yaşam kalitesini düşürebilen ve bazen dayanılmaz bir hal alan ağrıların başında gelmektedir. Bu durumu önlemek için kişiler, yiyeceklerine ve alacakları bitki takviyelerine de dikkat etmesi gerekir. Hemoroide iyi gelen bitkilerden bazıları;

Aloe Vera: Afrika kökenli Aloe Vera bitkisinin sapı içinde bulunan jel, yaraları ve yanıkları iyileştirme etkisine sahiptir. Bu bakımdan hemoroid tedavisinde de kullanılmaktadır.

Alıç Bitkisi: Dışkıların yumuşatılmasını sağlayan etkiye sahip olan alıç bitkisi, özellikle kabızlık sonucu oluşan hemoroid tedavisinde kullanılır.

Tavşan Memesi Bitkisi: Bin yıllardır ilaç yapımının etken maddesi olarak kullanılan tavşan memesi bitkisi, dolaşım sistemini kuvvetlendirici ve damar yollarını açıcı etkiye sahip olması nedeniyle hemoroid tedavisinde kullanılan bitkiler arasındadır.

At Kestanesi: At kestanesinin içeriğinde bulunan iltihap giderme ve kanamayı durdurma özellikleri, kanamalı hemoroid tedavisinde en çok tercih edilen bitkilerden biridir.

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler

Kefir ile Yoğurt: Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandıran ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu iki besin, hemoroid sorunu yaşayanların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden.

Lifli Sebze ve Meyveler: Hemoroid sorunu yaşayanların, sindirim siteminin çok daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Bunun en iyi sağlanabileceği besinler de başta, lifli sebze ve meyveler olmaktadır. Bunlar; elma, armut, tüm narenciyeler, kiraz, incir, lahana, brokoli, enginar, koyu renkte yeşillikler, pırasa, domates… vb şeklindedir.

Tam Tahıllılar: Lif, protein ve mikro besin üçlüsünün en iyi alınabileceği yiyecekler tam tahıllı yiyecekler olmaktadır.

Hemoroid tedavisinde lifin önemli bir yere sahip olması bakımından; ekmek, pirinç gibi ürünlerin her zaman tam tahıllı ürünleri tercih edilmelidir.

Böylece hemoridi iyileştiren etkilerinin yanında, vücuttaki zararlı maddelerin atılımının da kolaylaşması sağlanacaktır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir