Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Hibiskus Çayı Aç Karnına mı Yoksa Tok Karnına Mı İçilir?

Hibiskus Çayı Aç Karnına mı Yoksa Tok Karnına Mı İçilir?

Malvaceae ailesine ait güzel renkleri ve çeşitleri ile dikkat çeken bu ürün, günde 3 bardaktan fazla içilmemelidir. Zayıflama amaçlı kullanılan bu bitki, kullanıcılarının sık sık tuvalete çıkmasına sebebiyet veren bu çayın aşırı kullanımında birey altına kaçırabilmektedir.

Çöl ikliminde yetişen bir bitki olan hibiskus bitkisi, yoğun su tutma kapasitesi sebebiyle bedevi topluluklar tarafından su olarak tüketilmektedir.

Hibiskus bitkisi magnezyum ve malik asit açısından oldukça zengindir. Meksika, Karayipler ve Güney Amerika çevresinde yetişir. Hibiskus çayı, taze veya kurutulmuş hibiskus çiçeklerinden üretilir.

4 tam çiçek veya 2 adet kurutulmuş çiçeği kaynar su içerisine ekledikten sonra 10-15 dakika boyunca beklemeniz gerekir.

Hibiskus çayının aç karnına içilmesi ödem problemi ile karşı karşıya olan bireyler için tavsiye edilir.

Yavaş bir metabolizmaya sahip olan bireylerin ise bu çayı yemek sonrasında tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Hibiskus çayına lezzet katmak üzere çayı limo, nane, bal veya tarçın ile tüketebilmeniz mümkündür. Çayın belirgin bir tadı bulunmamaktadır.

Fakat faydaları saymakla bitmez. Jambheshwar Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre hibiskus çayı öströjen seviyesini büyük oranda düşürmektedir.

Bitki kullanımı sırasında baş dönmesi ve halüsinasyon gibi yan etkilerin görülmesi mümkündür.

Aşırı kullanımı durumunda şiddetli baş dönmesi ve tedirgin edici halüsinasyonlar görmeniz olasıdır. Bu sebeple günde 3 bardak üzerinde hibiskus çayı tüketilmesi tavsiye edilmez.

Hibiscus hücre yenilenmesi açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Hücre yenilenmesi yavaşlamış olan yaşlıların bu bitkinin çayını içerek zinde hissedebilmeleri mümkün olacaktır.

Kalp vekaraciğer hastalıkları ile savaşa bu çay kalp ritmi bozukluklarının giderilmesi konusunda %32 oranında etkilidir. Baş ağrısı ve migrene karşı tercih edebileceğiniz tek çaydır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir