Anasayfa / Şifalı Bitkiler / İltihaba İyi Gelen Meyveler ve Yiyecekler Hangileridir?

İltihaba İyi Gelen Meyveler ve Yiyecekler Hangileridir?

Vücutta herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak, bazı bölgelerde iltihaplanma görülebilmektedir. Sağlık açısından doğal yollardan itihabn giderilmesi için de meyve ve sebzeler çok önemli bir role sahip olmaktadır.

İltihaba iyi gelen meyvelerden bazıları;

Kiraz: Kiraz, büyük bir antioksidan özelliğine sahiptir. Bu bakımdan hücrelerin iltihap sonucu zarar görmesini engelleyecek en önemmli meyvelerdendir.

Ananas: İçeriğinde bulunan bromelain sülfür sayesnde, hazmı kolaylaştıran etkisiyle birikte vücutta oluşan sıvı birikiminin eklemlerde oluşan iltihapları atmasına birebir yarayan bir meyvedir.

Limon: limon kabuğunda, suyunda ve de beyaz kısmına bulunan bioflavonoid esansı, vücutta oluşan çürüklerin azalmasına, doğal bir antibiyotik etksinin yaratılmasına ve bu sayade her türlü iltihabın geçmesine yarar sağlamaktadır.

Elma: Elmada önemli olan nokta iltihaplar için kabuğuyla birlikte tüketmektir. İltihaba neden olan T hücrelerine karşı elma kabuğu savaş açar. Bunu da içeriğinde bulunan pektin maddesi sayesinde gerçeleştirir.

İltihaba iyi gelen Yiyecekler

Pancar: Kırmızı rengi sayesinde güçlü bir antioksidan ve de anti inflamatuar içeren bir yiyecektir. Bu sayede iltihabın hızlıca atılmasını sağlar.

Brokoli: Detoks etkisine sahip antioksidanlara bol miktarda sahiptir. Kaempferol ve izotiyosiyanatların da bol miktarda bulunması nedeniyle anti inflamatuar özelliği bulunur. Bu sebeple en iyi iltihap sökücü yiyeceklerdendir.

Sarımsak: Doğada bulunan en kuvvetli doğal antbiyotiklerden biridir. Özellikleçiğ tüketilmesi sonucu, vücutta bulunan bakterilerin hızlı ve doğal yollardan atılımı sağlanır.

Soğan: Vücutta bulunan enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olan güçlü bir antioksidan özelliğine sahip bir besindir. Solunum yollarını uyararak ve balgam söktürerek iltihabın atılımını kolaylaştırır.

Ispanak: Antioksidanlar bakımından çok zengin olan ıspanak, hücre hasarı oluşumuna karşı koruma etkisi gösteren anti inflamatuarlara sahip olduğu için iltihapların yok edilmesinde çok etkilidir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir