Anasayfa / Sağlık Herşey! / Kabak Çekirdeği Bağırsak Kurduna İyi Gelir Mi?

Kabak Çekirdeği Bağırsak Kurduna İyi Gelir Mi?

İnsanların bağırsaklarında birçok asalak yaşar bunlardan biri de kıl kurtlarıdır. Bazı bağırsak asalakları gaz gibi sorunlara yol açar ama bunun dışında varlıkları pek hissedilmez ama kıl kurtları anüs bölgesinde yoğun kaşıntıya sebep olduğundan çok daha erken fark edilir ve insan için daha rahatsız edici bir durum oluşturur.

Kabak çekirdeği aç karına yendiğinde kıl kurtları için oldukça etkilidir ama her zaman kesin çözüm değildir. Öncelikle insan neden kıl kurduna yakalanır bunu bilmek lazımdır.

Dışarıda yemek kültürü çok arttığından kıl kurduna yakalanma riski de artmıştır. Özellikle çiğ yenen marul, maydanoz, kıvırcık gibi yeşil sebzelerin iyi yıkanması gerekir.

Maalesef birçok işletme bu sebzeleri gerektiği gibi yıkamaz. Aynı suya batırıp çıkarıp dururlar. Elleri yıkamadan yemek yemek de kıl kurduna neden olur. Özellikle çocuklarda bu durum sık gözlenir.

Tuvaletten sonra eller bol sabunla iyice yıkanmalı. Bahçelerde özelikle yerde bulunan sebze ve meyveler yıkanmadan yenmemeli.

Hani dalından yemekten herkes hoşlanır ama bu şekilde kıl kurdu için yol açıldığı unutulmamalı.

Kıl kurdunun önüne geçmek için eve gelince tüm aile bireylerinin ilk iş olarak ellerini yıkaması tavsiye edilir.

Sofraya konacak çiğ sebze ve meyveler de iyice yıkanmalı hatta büyük şehir suları yeterince temiz olmadığından içme suyundan geçirilmeli.

Yeşillikleri sirkeli suda bekletmek de çok faydalıdır. Tüm tedbirlere rağmen kıl kurdu oluşmuş ise sabah aç karına bir avuç dolusu kabak çekirdeği çiğ olarak yenmeli.

Bu işlem bir kaç gün yapılırsa kurtlar büyük ölçüde ölür. Kesin çözüm ise eczaneden kıl kurdu için ilaç almak gerekir.

Kurtlanan küçük bir çocuk ise bir doktora gidilmesi gerekir. Çocuklara doktora danışmadan ilaç verilmesinin çok sakıncalı sonuçları doğurabileceği unutulmamalıdır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Ramazanda Hazımsızlık Nasıl Giderilir

Ramazan ayında kişilerin yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesi hazımsızlıktır. Gün boyu yemek yemedikten sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir