Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitki Çayları ve İsimleri

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Bitki Çayları ve İsimleri

Karaciğer yağlanması, hücrelerde bulunan yağların normalden fazla oluşu sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Zamanla ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Geç teşhis edilmesi siroza dönüşmesine olanak verebilir.

Karaciğer yağlanmasınının başlıca sebepleri

• Aşırı alkol kullanımı

• Sigara kullanımı

• Aşırı kilo

• Düzensiz beslenme

• Şeker

• Yüksek kolesterol

olarak sıralanabilir. Karaciğer yağlanmasının başlangıç aşamasındayken hasta tarafından fark edilmesi zordur.

Ağır belirtiler hastalık ilerledikten sonra kendini gösterir. Bu belirtiler arasında aşırı kilo kaybı, güç kaybı, hafızanın zayıflaması, mide bulantıları, ciltte meydana gelen renk değişiklikleri ve kızarıklıklar, göz kızarıklıkları, tende ve nefeste oluşan kötü kokular sıralanabilir.

Bu belirtilere sahip olanların hemen bir doktor muayenesinden geçmelerinde fayda var.

Karaciğer yağlanmasına iyi gelen bitki çayları

Acı marul kökü çayı: Acı marul yaprakları ve kökleri kullanılarak elde edilen bu çay; karaciğer, dalak ve böbreklerin faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Karaciğer rahatsızlıkların tedavilerinde etkilidir.

Ada çayı: Ada çayı karaciğer rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili bitki çaylarındandır. Karaciğerlerdeki yağlanmaları giderir. Karaciğer rahatsızlıklarının çoğuna iyi gelmektedir.

Aşk otu çayı: Aşk otu tohumları, bir bardak su içerisinde 5 saat bekletildikten sonra içilir. Bu çay karaciğer rahatsızlıkları, dalak rahatsızlıkları, mesane ve böbreklerde oluşan rahatsızlıkların giderilmesine yardım eder.

Enginar çayı: Kurutulmuş enginardan hazırlanan enginar çayı, karaciğerler de koruma sağlar. Bütün karaciğer rahatsızlıklarında etkilidir. Karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Karahindiba çayı: Sindirim sistemine destekleyici etkileri olduğu bilinen karahindiba çayı, safra üretiminin artmasını sağlar.

Karaciğerde biriken zararlı toksinlerin vücuttan dışkı yoluyla dışarı atılmasını sağlar.

Aynı zamanda karahindiba bitkisinin iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır. Karaciğerler de oluşan iltihaplanmaların giderilmesinde etkilidir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir