Anasayfa / Genel / Köpek Bakımı İle İlgili Bilgiler

Köpek Bakımı İle İlgili Bilgiler

Her evcil hayvan gibi köpeklerinde birçok açıdan bakıma ihtiyaçları vardır. Özellikle de köpek yavru ise bakım gereksinimleri kat ve kat artar. Bu bakımdan insanlara bir köpek sahiplenmeden önce iyice düşünmeleri tavsiye edilir. Nitekim alınıp sonradan bırakılan hayvanların düştüğü zor durum ortadadır.

Köpek bakımında nelere dikkat edilmeli

1. Genelde köpekler yavru iken sahiplenir. Yavru köpeklerin veterinere daha sık götürülmeleri gerekir.

Çünkü belli aylarda kuduz ve uyuz gibi hastalıklara karşı aşı yapılır. Veteriner hekim köpek sahibine kullanması gereken mamaları, miktarları, su verme miktarını ve zamanını aylara göre söyler.

Ayrıca yavru köpeklerin, göz, kulak ve diş bakımına ihtiyaçları olur. Bu bakımlar için de veteriner hekim yardımcıdır. Köpeklerin cins ve yaşlarına göre mama ihtiyaçları bir birinden farklıdır.

2. Yetişkinliğe erişen köpekler dışarı çıkarıldıklarında kendi kakalarını yapar. Zaten dışarıda bir kulübesi varsa bu şekilde hayvana bakmak çok daha kolay olur.

3. Köpeklere cinslerine göre günde sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere, bazı cinslerde de 1 kere yemek vermek gerekir.

Mama kabının düzenli temizlenmesi bakteri oluşumunu engellemek açısından önemlidir. Aksi taktirde köpek hastalanır.

Su kabında ise bir miktar temiz su daima olmalıdır. Köpekler çok susar. Yine su kabı temizliği de önemlidir.

4. Köpekler hafta bir yıkanabilir. Soğuk olmayan bir su ile şampuan kullanılabilir. Tüyleri yıkama sonrası fırçalanırsa hem çok dökülmez hem de daha parlak ve güzel olur.

5. Köpeklerin dişleri fırçalanır. Ayrıca kulakları da düzenli olarak temizlenir. Gözlerini nemli bir bezle temizlemek iyi olur.

Gözde çapaklanma artmışsa, hayvan kilo kaybediyorsa, çok kaşınıyorsa veya aşırı ve mevsimsiz tüy döküyorsa veterinere başvurmak gerekir

6. Maalesef bazı insanlar hayvanları zehirler. Köpeğin ateşi çıkıyor, garip hareketler yapıyor ya da kusuyorsa vakit kaybetmeden veterinere götürülmesi gerekir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Yakışıklı sevimli erkek bebek fotoğrafları

Yakışıklı erkekler her ne kadar tatlılıkları ile oldukça dikkatleri üzerine çekseler bile yapıları ile de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir