Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Kulak Enfeksiyonu Neden Olur ve Nasıl Geçer? (Bitkisel ve Doğal Yöntemler)

Kulak Enfeksiyonu Neden Olur ve Nasıl Geçer? (Bitkisel ve Doğal Yöntemler)

Yetişkinlerden çok çocukları etkileyen bir sağlık sorunu olan kulak enfeksiyonu; kulağın orta kulak bölümünde virüs ve bakteriler nedeniyle enfeksiyon oluşmasından kaynaklanmaktadır.

Kulak zarının hemen arkasında bulunan orta kulak hava dolu küçük bir cepten oluşur ve östaki borucu ile boğaz kısmına bağlanır.

Orta kulaktaki hava akımını sağlayan östaki borusunun fonksiyonlarından biri de kulakta basınç oluşmasını engellemektir.

Soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonların yanı sıra alerjik etkenler de orta kulak enfeksiyonuna neden olmaktadır.

Orta kulakta oluşan enfeksiyonın kulak zarına baskı yapması sonucu şiddetli kulak ağrısı, kulakta akıntı, mide bulantısı, yüksek ateş ve kulak tıkanıklığı meydana gelmektedir.

Orta kulak enfeksiyonunun iyileşmesi için; orta kulakta oluşan iltihaplanmanın giderilmesi gerekmektedir.

Bu amaçla antibiyotik tedavisine başvurulabileceği gibi antibakteriyel ve iltihap önleyici özelliğe sahip bitkiler de orta kulak enfeksiyonunun iyileştirilmesinde etkili olmaktadır.

Kulak Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitkiler Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Sarımsak

Antibakteriyel, antiviral ve enfeksiyon önleyici özellikleri son derece güçlü olan sarımsak kulak enfeksiyonunun tedavisinde de etkili olmaktadır.

Sarımsak içeriğinde bulunan alisir adındaki madde iyileştirici özelliğinin yanı sıra ağrı kesici etki de göstermektedir.

Sarımsak kullanılarak kulak enfeksiyonunun iyileştirilmesi için; iki çay kaşığı hardal yağına iki diş sarımsak eklenir ve yağ ısıtılarak sarımsağın yağa etki etmesi için birkaç dakika beklenir.

Yağın soğumasından sonra sarımsak içinden alınır ve sıkılarak içindeki yağ kulağa damlatılır. Saf zeytinyağı ile de uygulanabilecek bu yönteme enfeksiyon iyileşene dek devam edilir.

Fesleğen

Doğal yollarla kulak enfeksiyonunu iyileştirmek amacıyla kullanılabilecek bitkilerden biri de fesleğendir. Fesleğen, sarımsaktan farklı olarak kulağa damlatılmak yerine haricen kullanılır.

Vücudun enfeksiyonlarla mücadelesinde etkili bir bitki olan fesleğenin ağrıyı ve şişliği azalttığı görülmektedir.

4 – 5 yaprak Hint fesleğeni ezilip suyu çıkarılır ve elde edilen fesleğen suyu kulak enfeksiyonunda ağrı ve şişkinliğin giderilmesi için kulağın dış kısmına ve üzerine sürülür.

Fesleğen suyu kullanılırken kulak kanalına kaçırmamaya özen gösterilmelidir.

Hint fesleğeni yapı da kulak enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilir. Birkaç damla Hint fesleğeni yağı aynı miktarda Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır ve pamuk yardımıyla kulak çevresine sürülür.

Günde iki kez tekrarlanması halinde kulak enfeksiyonundan kaynaklanan ağrı ve şişlik azalacaktır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir