Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Melisa Çayı Nedir, Nasıl Demlenir ve Hazırlanır?

Melisa Çayı Nedir, Nasıl Demlenir ve Hazırlanır?

Melisa bitkisi ( Melissa officinalis), nane familyasında bulunan ve özellikle sakinleştirici etkisi bulunan bir üründür. Melisa yapraklarından çay üretilmektedir. Üretilen çayın hazımsızlık,uykusuzluk,kabızlık, kilo sorunları ve depresyon gibi rahatsızlıklara yakalanma oranınızı düşürdüğü bilinmektedir.

Yabanci olarak Güney Avrupa ve Akdeniz kıyılarında rastlayabileceğiniz bir bitkidir. Bitki temel olarak 3 şekilde kullanılabilir. Melisanın yaprakları ezilerek maske yapılabilir. Melisa doğal peeling özelliğine sahiptir.

Melisanın kokusu sebebiyle melisa kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Melisa çay olarak kullanıldığında stres ve anksiyeteyi azaltacaktır.

Melisanın sıcak su içerisinde en az 10 dakika bekletilmesi gerekir. Melisa çiçekleri de yaprakları ile aynı oranda faydalıdır. Melisa çiçekleri, insomnia tedavisi için kullanılmaktadır.

Melisa çaylarına aktarlar ve süpermarketlerden ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Tercih edeceğiniz melisanın %100 doğal olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Katkı maddesi veya renklendirici içeren melisalar sizlerin sağlığı açısından oldukça zararlı ürünlerdir.

Melisa stresi azaltır, mide rahatsızlıklarının nüne geçer, depresyon ve anksiyete ile savaşır, sindirim sorunlarına karşı kullanılır, gaz giderir, ateş düşürür ve terin vücuttan en sağlıklı şekilde atılabilmesine yardımcı olur.

Melisa kullanımında aşırıya kaçılması durumunda sık sık tuvalete çıkma, mide bulantısı, yoğun baş dönmesi gibi problemler baş gösterebilir.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir Ve Hazırlanır?

Melisa çayını demlerken melisa yaprakları veya çiçekleri kullanılır. Melisa içmenin en sağlıklı yolu yaprak ve çiçekleri bir arada kullanmak olarak bilinir.

4-5 yaprağı 2 adet melisa çiçeği ile birlikte sıcak su içerisinde demlenmeye bırakınız. Demlenen melisanın sıcak olarak tüketilmesi gerekir.

Melisayı demlerken melisa yapraklarını sıcak sudan önce çaydanlığa yerleştirmeniz gerekir. En doğru demleme şekli melisa yapraklarını su ile birlikte kaynamaya bırakmak olacaktır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir