Anasayfa / Sağlık Herşey! / Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanması (Gastrit ve Reflü)
Özellikle daha çok yemek sonrasında hissetmeye başladığımız ve tüm günümüzü neredeyse huzursuz ve mutsuz bir şekilde geçirmemize neden olan mide yanması; yaşam kalitemizi ciddi anlamda düşüren rahatsızlıklar arasında bulunuyor.

Hemen hemen 10 kişiden 3’ünde görülen bu rahatsızlık; farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da GASTRİT ve REFLÜ mide yanmasına neden olan en önemli faktörler olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, Mide Yanması Nedir?

Mide yanması; en genel tanımıyla, mide asidinin yemek borusuna kaçması ve gırtlağa doğru yanma ve ekşime hissi oluşturması anlamına geliyor.

Sanılanın aksine mide yanması midede değil de gırtlak ve yemek borusunda hissediliyor.

Mide yanması; bazı durumlarda sadece belirli yiyeceklerin tüketilmesine bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Bu durumda öncelikle midede yanmaya neden olan besinlerin tespit edilmesi gerekiyor.

Mide Yanması Neden Olur?

• Mide yanmasına neden olan besinler:

Bu besinler, mide ile yemek borusu arasında bulunan kası gevşeterek, mide yanması hissine zemin hazırlıyor.

Bu besinlere domates, salça gibi salamura gıdaları, limon ve vişne gibi asit oranı yüksek meyveleri, baharatları ve çikolata, kahve gibi atıştırmalıkları örnek verebiliriz.

• Yiyecekleri iyice çiğnememek:

Yiyecekleri yeterince çiğnemeden yutmak ve gece geç saatlerde, özellikle yatmadan önce ağır ve yağlı besinler tüketmek de mide yanmasının en yaygın sebepleri arasında bulunuyor.

• Psikolojik kökenli nedenler:

Şayet, yeterince dengeli ve düzenli beslenmenize rağmen mide yanmasından muzdaripseniz, bunun nedeni psikolojik kaynaklı olabilir.

Stres, üzüntü, kaygı vb. rahatsızlıklar; mide yanması ve ekşimesini tetikleyebiliyor.

Mide yanması şikayetleriniz sürekli bir hal aldıysa bu durum ileride kanser riskini arttırabileceği için kesinlikle bir doktora görünmenizi öneriyoruz.

Mide Yanması Nasıl Geçer?

• Midenizde yanma hissettiğiniz anlarda süt gibi yumuşak içecekler tüketerek, şikayetinizi hafifletebilirsiniz.

• Mide asidinin üretimini dengeleyen haşlanmış ya da yeşil yapraklı sebze gibi hafif yiyecekler tüketerek, mide yanmasının önüne geçebilirsiniz.

• Sindirimi oldukça kolay olan kavun, armut, şeftali, muz gibi meyveler tüketerek; şikayetinizi en aza indirgeyebilirsiniz.

• Stres, kaygı ve endişe gibi psikolojik kökenli mide yanmasından kurtulmak adına spora başlayabilir, gevşeme ve nefes tekniklerine başvurabilirsiniz.

• Son olarak, mide yanması şikayetiniz bulunuyorsa; uyumadan önceki 3 saat içerisinde kesinlikle yiyecek tüketmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Yazar: Yazar

Dikkatini Çekebilir!

En İyi Parazit İlacı Hangisi Bağırsak Kurdu (Tenya )

Kontil nedir ve hangi amaçla kullanılır? Kontil çiğneme tableti, 725 mg. piramtel pamoat içeren bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir