Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Midedeki Hazımsızlık Nasıl Giderilir

Midedeki Hazımsızlık Nasıl Giderilir

Hazımsızlık maalesef zaman zaman herkesin başına gelebilen ve tekrarlarsa önlem alınması gereken bir konudur. Bazı meyve, sebze ve bitkiler hazımsızlığa çok iyi gelir. Aşağıda hazımsızlığa iyi gelen bazı önerileri sizler için derledik.

Midedeki Hazımsızlık Nasıl Giderilir?

*Rezene Çayı: Sindirime oldukça yardımcıdır ve mideyi rahatlatır.

*Papatya Çayı: Midede oluşan şişkinliğe ve besinlerin sindirilmesine yardımcı olur ve mideyi rahatlatır.

*Siyah Çay: Türk kültürünün olmazsa olmazı, yemeklerden sonra demlenen çaylardır. İşte bu çay da sindirime oldukça yardımcı olur.

*Melisa Çayı: Hem sinir sistemini hem de mideyi rahatlatarak sindirime yardımcı olur ve hazımsızlık sorununa çözüm sunar.

*Kimyon ve Karabiber: Yemeklere eklenen bir miktar kimyon veya karabiber hazmı kolaylaştırır ve hazımsızlığa iyi gelir. Ancak sınırlı tüketmeye ve aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

*Yoğurt: Yemeklerden sonra hazımsızlık çekiyorsanız yemeklerin yanında veya sonrasında bir miktar yoğurt tüketebilirsiniz. Midenizin rahatladığını hissedeceksiniz.

*Nane: Özellikle acı yemeklerden sonra 4-5 yaprak nane çiğneyip üzerine de biraz su içerseniz acı midenizde hazımsızlığa yol açmayarak sizi rahatsız etmeyecektir.

*Turp: Hazımsızlığınız olduğu zamanlarda bir turpu dilimleyin üzerine limon sıkın ve yiyin. Gaz çıkartmanıza yardımcı olacak ve sizi rahatlatacaktır.

Neden Hazımsızlık Yaşarız?

En başta çok sıcak yemek yememek gerekir. Ocaktan inen yemeğin bir süre dinlenmesi ve ılınması gerekir.

Sıcak yenen yemek mideye oturur ve hazımsızlık yapar. Ayrıca yemeği yavaş ve bol çiğneyerek yemek gerekir.

Aksi durumda hem çok fazla hava yutarak gaz ve şişkinlik problemi yaşarız hem de hızdan dolayı hazımsızlık sorunu ile karşılaşırız.

Bunların dışında, alkol, sigara, gazlı içecekler, bazı ilaçlar ve antibiyotikler, çok baharatlı ve yağlı yiyecekler de hazımsızlığa neden olabilir.

Şayet hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız, yukarıda yazdığımız alışkanlıklarınızı değiştirebilir ya da önerdiğimiz bitkisel çözümlerden yararlanabilirsiniz.

 

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir