Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Migrene Ne İyi Gelir, İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

Migrene Ne İyi Gelir, İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

Migrene Ne İyi Gelir?
Kişinin gündelik hayatını, duyulan şiddetli migren ağrıları olumsuz olarak etkilemekte. Ancak besin düzenine ya da ağrı sırasında birtakım yiyecek ya da içeceklerin kullanımına özen gösterildiğinde bu ağrıların hafiflediği görülmektedir. İşte bu yiyeceklerden bazıları;

Migrene İyi Gelen Yiyecekler

Biber: Kan dolaşımını hızlandıran biber, migren tedavisinde kullanılan başıca yiyeceklerdendir. Ilık bir bardak suya acı biberin konulup karıştırılarak içilmesi, migren ağrılarını önler.

Balık: Ağrıların şiddetini azaltan en büyük etken Omega 3’tür. Bu nedenle Omega 3’ün en yoğun bulunduğu balık tüketimi, migren ağrısı çekenler için çok önemli olmaktadır.

Ceviz-Badem: Serotonin düşüklüğü, migren ağrılarına neden olabilmektedir. Bu seviyeyi sürekli tutabilmek için de serotinin oranını yükseltecek badem ve ceviz, düzenli olarak tüketilmelidir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Magnezyum ya da kalsiyum eksikliği nedeniyle görülebilen migren ağrısını gidermek için düzenli olarak brokoli, pırasa, lahana, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Migrene İyi Gelen Bitkiler

Yiyeceklere özen gösterildiği gibi doğal bitki takviyesi de yapılarak migren ağrıları hafifletilebilinir. Bu bitkileden bazıları da;

Nane: sinirlerin yatışmasını önleyici etkisi sayesinde nane, migren ağrılarını önleyen bir diğer besindir. Nane çayı içmek, migren ağarısı yaşayanlar için başvuracağı yollardan biridir.

Papatya: Tıpkı nane gibi Anti inflamatuar özelliği bulunan papatyanın da sinirleri yatıştırma özelliği bulunmkatadır.

Migren ağrısı sorunu yaşayanların düzenli olarak papatya çayı tüketmesi, sorunu büyük oranda azaltacaktır.

Kahve: Migren ağrısının şiddetleneceği hisedildiği andan itibaren bir, iki saat arayla taze kahve tüketmek migren ağrısına iyi gelir.

Kafeinin uyuşturucu etkisiyle ağrıların azaldığı gözlemlenmektedir. Anlık olarak azaltacak kafein etkisini tam olarak alabilmek için kahve yanında başınıza hahifçe uygulanacak masaj da etkili olacaktır.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir