Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Nar Çekirdeği Yağı Faydaları ve Zararları, Kullanımı Hakkında Bilgiler

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları ve Zararları, Kullanımı Hakkında Bilgiler

Oldukça iştah açıcı bir meyve olan narın faydaları saymakla bitmez. Nar çekirdeği yağı da en az meyvesi kadar faydalıdır.

Nar çekirdeği yağında bulunan polifenoller, kan basıncının düzenlenmesinde ve kalp krizi gibi hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur.

Dış etkenler nedeniyle hücre yapısının ve DNA’nın zarar görmesi kanser riskini arttırmaktadır.

Nar çekirdeği yağında bulunan antioksidanlar hücre yapısının korunmasında etkilidir.

İçeriğindeki flavonoidler sayesinde vücutta biriken fazla yağların atımını sağlayan nar çekirdeği yağı kilo vermekte de yardımcıdır.

Nar çekirdeği yağı, barındırdığı B ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki gösterir.

Cildin gençleşmesi ve sağlık kazanmasında oldukça etkili olan nar çekirdeği yağının faydalarından sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında da yararlanılır.

Saçlı derideki kan dolaşımını hızlandırması ve kan damarlarını güçlendirmesi sayesinde saçların sağlıklı uzamasını sağlayan nar çekirdeği yağı, doğal bir nemlendiricidir.

Saçlarda kullanılması halinde kurulu, dökülme, kaşıntı, matlık, kepek, kırılma gibi sorunların çözülmesinde de etkili olmaktadır.

Cildin sağlık kazanmasını sağlayan nar çekirdeği yağı selülit problemi ile mücadelede olumlu etkiler gösterir.

Nar Çekirdeği Yağı Hangi Durumlarda Zararlı Olur?

İçeriğinde doğal östrojen madde bulunması nedeniyle hormonlar üzerinde etki gösteren nar çekirdeği yağının gebelik döneminde kullanılması önerilmez.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Bir pamuk yardımıyla cilde uygulanan nar çekirdeği yağı, cildin yorgun ve yaşlı görüntüsünün giderilmesinde etkili olurken; bir fincan suyun içine 7 – 8 damla nar çiçeği yağı damlatılarak hazırlanan karışımın selülit olan bölgelere masaj yapılarak sürülmesi de zaman içinde selülit görünümünün yok olmasını sağlamaktadır.

Ayrıca, bir bardak suya veya küp şekere damlatılarak tüketilebileceği gibi yemek ve salatalarda da kullanılabilir.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir