Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları, her yaş gurubunda yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biri olan öksürük, bazen kısa bazen de uzun süreli kişiyi etkisi altına alır.

Özellikle; faranjit, sinüzit ve bademcik gibi üst solunum yolları enfeksiyonu sonucu meydana gelir ve boğazda gıcık, ağrı, kaşıntı ve benzeri sorunlara yol açabilir.

Daha çok değişen hava koşullarında ve çocuklar üzerinde kendini gösterir. Birçoğumuz pek önemsemez ama rahatsız edici bir durumdur. Aynı zamanda farklı hastalıklarında habercisi olabilen öksürük, dikkate alınması gerekir.

Bitki çaylarının öksürüğü giderme gibi doğal bir mucizesi vardır.

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Adaçayı: Bitki çayları içinde öksürüğe en iyi geldiği bilinen bitkilerden birisi de adaçayıdır. Yapılışı oldukça pratiktir.

Adaçayı aynı zamanda antioksidandır. Bu sayede vücuttan toksinlerin atılışını hızlandırır. Böylece hastalıkların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Nane limon: Nane limon çayı üst solunum yolu enfeksiyonuyla gelen öksürüğe karşı inanılmaz etkilidir.

Nane boğazı rahatlatır ve nefesi açar. Limon ise içeriğindeki C vitamini ile bağışıklığı güçlendirir.

Nane-limon çayının etkisini artırmak ve öksürüğü kesmek için içerken bal ile tatlandırılır. Nane-limon çayı mideye çok iyi gelmektedir.

Ihlamur: Ihlamur, göğsü rahatlatıcı ve balgam sökücü etkisi olduğu için öksürüğe iyi gelir.

Keçiboynuzu: Keçiboynuzu kırılarak kaynatılır, elde edilen suyu bağışıklığı kuvvetlendiren, balgam söktüren ve antioksidan olarak toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan özelliğe sahiptir.

Zengin çinko ve kalsiyum içermesi nedeniyle enerji verir. Keçiboynuzu çayı hastalıkların daha çabuk atlatılmasını sağlar.

Kekik: Bronşit öksürüğünde kullanılan kekik; içerisindeki timol bileşeni sayesinde boğazdaki bakteri ve mantar enfeksiyonunu da ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

1 bardak kaynar suya 3 çay kaşığı kekik atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin. Limon ve bal ekleyerek içiniz.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir