Anasayfa / Yaşama Dair / Pratik Bilgiler / Pantolona Bulaşan Boya Nasıl Çıkar?

Pantolona Bulaşan Boya Nasıl Çıkar?

Boya, kolaylıkla pantolonlarınıza bulaşabilecek bir tür maddedir. Kimi zaman ev boyarken kimi zaman da oturduğumuz bir yerden bulaşabilir. Küçük bir kısma bulaşsa bile can sıkıcı olabilir. En sevdiğimiz pantolonu bir boya lekesi yüzünden kaybetmek üzücüdür.

Hatta çoğu zaman boya lekesini çıkaramadığımız için en sevdiğimiz kıyafetleri temizlik bezi yapmak zorunda kalırız.

Fakat anında müdahale edildiği takdirde boya lekesinin çıkması mümkündür. Boya lekesini çıkarmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. İşte pantolona bulaşan boya lekesini çıkarma yöntemleri;

1) Bir kaba koyulan ılık su içerisine boya lekesi olan pantolon yerleştirilir ve üzerine deterjan koyulup bir süre bekletilir.

Üzerinden belirli bir zaman geçince deterjanlı yer su ile iyice durulanır. İyi ovalamak gerekir.

2) Boya çıkarmada kullanılan bir diğer yöntem; boya bulaşan kısma öncelikle bir miktar pudra dökülür daha sonra alkole batırılmış bir bez yardımıyla pudralı kısım temizlenir.

3) Boya lekelerini çıkarmakta en çok tercih edilen yöntemlerden biri de çam terebentindir. Boyanın olduğu kısmı çam terebentin ile silerek lekeyi çıkarabilirsiniz.

4) Birçok kuru temizlemecinin de kullandığı kimyasal madde olan selülozik tiner de boya çıkarma konusunda oldukça profesyoneldir.

Pantolonunuzda boya lekesinin olduğu kısmı az bir miktar selülozik tiner ile silerek lekeden kurtulabilirsiniz.

5) Pantolondaki boya lekesini çıkarmada kullanacağımız deterjanın ağartıcı içermemesi önemlidir.

Bu yüzden deterjanla ilgili yapılacak her yöntemde ağartıcı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

6) Amonyak ve eter ikilisini kullanarak da boya lekelerinden kurtulabilirsiniz. Pantolonda lekenin olduğu kısma bir miktar amonyak dökülür.

Ardından 20 ila 30 dakika arası beklenir. İşlemin sonunda leke, eter ile ovalanarak çıkarılabilir.

7) Temizleme işlemiyle uğraşmak istemeyip direkt sonuca gitmek isteyenler için ise yöntemimiz kumaş boyası kullanmak olacak.

Aktarlarda bulabileceğiniz pantolonunuzun rengine uygun kumaş boyası ile pantolonunuzu boyayabilir, lekeyi yok edebilirsiniz.

 

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir