Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Papatya Çayı Nasıl Demlenir, Her Gün İçilir Mi?

Papatya Çayı Nasıl Demlenir, Her Gün İçilir Mi?

Papatya çayı, özellikle kadın hastalıklarının giderilmesi konusunda oldukça etkilidir. Papatyanın sarı ve beyaz olmak üzere birçok türü bulunur. Papatya çayı yapımı sırasında genellikle sarı cins papatyalar kullanılır.

Papatya, yol kenarında veya boş arazilerde kendi kendine yetişmektedir. Papatya ateşi düşürür, stresi azaltır, sivilcelenmenin önüne geçer, saçları sarartmak amacıyla kullanılır ve bu konuda oldukça etkilidir, ağrıları dindirir, sindirimi hızlandırır, yemek sonrasında oluşan hazımsızlığın giderilmesi konusunda sizlere yardımcı olur, boğaz iltihaplanmaları ile savaşır, enfeksiyonu büyük oranda engeller, yara tedavisinde oldukça etkilidir ve iyileşme sürecini hızlandırır, harareti alır, mutlu eder.

Papatya çayı, düzenli kullanıma uygun bir çay tipidir.Fakat bir gün içerisinde 3 bardağın üzerinde papatya çayı içmeniz tavsiye edilmez.

Papatya genellikle Mayıs veya Haziran aylarında çiçek açar. Sapsız olarak toplanır ve kurumaya bırakılır.

Bir yılı geçmeyecek şekilde kurutulan papatyalar aktarlarda satılırlar. Papatya çayının en çok bilinen özelliği uykusuzluk problemini gidererek uykusuzluk ile savaşabilmesidir.

Papatya çayını hazırlamak üzere 3 veya 4 kaşık papatyayı kaynamış yarım litre suyun içerisine eklemeniz gerekir.

Üstünü kapatarak yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra papatya çayınız içmek üzere uygun hale gelecektir. Papatya çayı koyu bir renk vermez. Bu sebeple çayın renk vermesi üzere beklemenize gerek yoktur.

Papatya Çayı Her Gün İçilir Mi ?

Papatya çayının mümkünse bir gün ara ile içilmesi gerekir. Çayın sürekli kullanımı durumunda dikkat dağnıklığı, uyuklama ve sürekli yorgunluk gibi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Papatya çayının raf ömrünün geçmemiş olması sizler için önemlidir. Günde 3 bardak üzerinde papatya çayı tüketmeniz durumunda aşırı kullanımdan kaynaklı olarak uyku hali ve günlük hayata adapte olamama gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Papatya aktar veya süpermarketlerde bulabileceğiniz bir üründür.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir