Anasayfa / Dekor / Parke Rengi Nasıl Seçilir?

Parke Rengi Nasıl Seçilir?

Parke bir evin algısı, düzeni ve genel mimarisinin en önemli parçalarından bir tanesidir. Eğer ki parkeler kaliteli ise evin ömrünün uzadığını ve daha iyi bir ısı yalıtımının sağlandığı bilinmelidir.

Bundan dolayı da parkelerin kalitesi ve evlerimize kattığı hava, her açıdan önemli olduğu bilinmelidir. Tabi renk konusu da, iyi bir tasarım açısından uyumun en güzel örneklerini de bize gösterir.

Parke renginin seçilmesi hususundaki temel prosedürleri incelediğimizde;

Renk belirlemede, mobilyalar ve duvar renkleri baz alınmalıdır. Bunun içinde açık tonlarda mobilya tercihiniz varsa, bunun için beyaz parke ya da buna yakın tonları tercih edebilirsiniz.

Özellikle beyaz parke için pudra, bordo ya da daha açık tonlardaki mobilyalar, modern bir yapıyı doğrudan açığa çıkarmaktadır.

Cam vitrinlerin kullanılması, krem tonlarındaki masa ile ahşap sandalyeler, bu kombinin en güzel parçalarını oluşturuyor.

Ayrıca beyaz parkeye uyumlu olan perdelerinizin de yine açık tonlarında olması, evinizin daha iç açıcı görünmesini sağlayacaktır.

Koyu tonlarında da parke renkleri seçilebilir. Bunun için yine mobilyalarınızın boğmayan açık tonlarında ele alınması ve duvarlarında yine açık ve ferah tonlamalara sahip olmasında yarar vardır.

Yine de daha iyi bir tasarım içinde koyu tonlarına koyu mobilya modelleri seçilmesi de olabilir. Çok fazla açık tonları, uyumsuz bir renk havasını oluşturacağından parkenin koyu tonuna uygun bir tık açık ya da daha da açık tonlarına göre mobilyalar seçilebilir.

Yine en çok bilinen parke renklerinde açık kahverengi tonları yer alır. Buna uyum ve renk seçenekleri daha fazlasıdır.

Genelde kapıların beyaz ya da krem renginde olmaları, kapı tonlarının açık olması ve mobilyalarında biraz daha koyu tonlarında olması evini de renk uyumunun en iyi şekilde yansıtılmasına imkan verir.

 

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Küçük Oda Dekorasyonu

Aslında ilk bilinmesi gereken evinizin ya da odalarınızın küçük olması için sıkıntıya düşmemeniz. Çünkü her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir