Anasayfa / Şifalı Bitkiler / Rooibos Çayı Nedir, Nereden Alınır, Kullanımı Hakkında Bilgiler

Rooibos Çayı Nedir, Nereden Alınır, Kullanımı Hakkında Bilgiler

Güney Afrika’ya ait bir kızıl çalıdan üretilen rooibos, ülkemizde “kızıl çay ya da kırmızı çay” olarak bilinir. Aslında baklagiller ailesinden olan bu çalılık Güney Afrika içinde en popüler çaylardan birisidir.

Demlendiği zaman kırmızı olan bu çayın farklı bir işlemden geçirilerek yeşil renkli olan çeşidini de kullanabilirsiniz. Tek farkı yeşil renkteki rooibos çayında daha fazla mineral bulunur.

Ayrıca kırmızı renkli rooibos tatlıyken yeşil renkli rooibos çayının tadı daha çok ota benziyor. Her iki türde de kafein bulunmazken çok az miktarda tein bulunur.

Rooibos Çayını Nereden Alabilirsiniz?

Bu çay henüz çok bilinirliğe sahip olmadığı için internetten ve bazı aktarlardan alabilirsiniz.

Ancak internetten her siteden alışveriş yapmamalısınız. Güvenilir sitelerden veya bitkisel marketlerden alabilirsiniz, sanal kartınız var ise mutlaka sanal kartınızı kullanın.

İnternet üzerinden %100 güvenilir firmaya ait şifalı market şu an için olmadığından buradan örnek site veremiyorum.

Rooibos Çayı Nasıl Kullanılır?

Bu çayın kırmızı renkte olanı zaten tatlı olduğu için ayrıca şeker kullanmak gerekmez.

Demlerken de normal poşet çay gibi demleyebilirsiniz. Ya da demlikte normal siyah çay gibi demleyebilirsiniz. Uzun süre de demlenebilen bu çayı süt ya da limonla da kullanabilirsiniz.

• Başta kansere karşı çok etkilidir. Güçlü antioksidandır.

• Kolesterol karşı etkilidir. İyi kolesterolü yükseltir kötü kolesterolü düşürür.

• Alzheimer hastalığına karşın etkilidir. Bu hastalığın ilerlemesini de yavaşlatır. İçeriğindeki maddelerle sinir sistemi üzerinde koruyucu etki yaptığı biliniyor.

• Güney Afrika’da geleneksel olarak kolik tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca araştırmalarda henüz çocuklar için bir yan etkisinin bulunmadığı biliniyor.

• Sindirim sisteminde yardımcı rol oynar. Özellikle hazımsızlık, mide yanması, kusma ya da bulantı sorunlarına karşı oldukça etkili. Bunun yanında ülsere karşın da etki gösterir.

• İçerdiği zengin florid ve diğer mineraller sayesinde dişler başta olmak üzere kemiklere faydalı olur.

• Cilt hastalıklarına karşın rooibos çayını harici olarak kullanabilirsiniz. Aft ya da uçuklar için gargara yapabilirsiniz.

Yazar: Asu Yıldırım

Merhabalar Ben Asu, Moda tasarım 2.sınıf öğrencisiyim. Okuldan vakit buldukça kadın hayat sitesinde bir çok konuda makaleler yazmaktayım.

Dikkatini Çekebilir!

Saç Elektriklenmesine Bitkisel Çözümler

Kadınların en büyük şikayetlerinden birisi olan elektriklenen saçlar, istenmeyen bir durumdur. Özellikle duştan sonra elektriklenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir